Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Staghouwer onthult plaquette met gedicht van Willem Tjebbe Oostenbrink in natuurgebied

18 februari 2015    Zuidhorn-nieuws
Landinrichtingsproject Lutjegast Doezum klaar
Staghouwer doezum

Ter gelegenhheid van de afsluiting van het Landinrichtingsproject Lutjegast Doezum onthulde gedeputeerde Henk Staghouwer een plaquette met het gedicht ‘Over laand en licht’ van Willem Tjebbe Oostenbrink uit Zuidhorn. Oostenbrink won vorig jaar de Borsla-prijs voor zijn gedichtencyclus ‘Tussen tied en stroom’, vijf gedichten geschreven in het Westerkwartiers.

In een gebied van 2500 hectare in de gemeente Grootegast zijn diverse maatregelen getroffen op het gebied van landbouw,  waterhuishouding, natuur en recreatie. De werkzaamheden zijn uitgevoerd door de landinrichtingscommissie Lutjegast Doezum, in opdracht van de provincie Groningen.

De werkzaamheden begonnen in 1990. In het gebied zijn gronden geruild waardoor boeren hun land nu dichter bij de boerderij hebben. Hierdoor kunnen ze efficiënter werken en rijden er minder landbouwvoertuigen door de dorpen. Van de 500 eigenaren in het gebied hebben 350 eigenaren gronden geruild. Het aantal percelen is door grondruil verminderd van ruim 2500 naar ruim 1000. Er zijn twee veehouderij bedrijven verplaatst. In het hele gebied is de waterbeheersing verbeterd.

Waterhuishouding verbeterd en natuurgebied ingericht
In de Grootegaster Polder tussen Lutjegast en Grootegast is de waterbeheersing voor de landbouw verbeterd en 140 hectare natuurgebied ingericht. In het gebied zijn waterlopen verbeterd en stuwen en dammen aangelegd. Zowel de natuur als de omringende landbouw profiteren hiervan. Een deel van het gebied wordt beheerd door twee particuliere natuurbeheerders. In de polder zijn ook nieuwe petgaten, poelen en een natuurvriendelijke oever gemaakt. Dit maakt het gebied aantrekkelijk voor onder andere weide- en watervogels, kikkers, libellen en plantensoorten zoals Zwanebloem en Moerasvaren. Ook zijn er twee bruggen geplaatst voor landbouwers. Het nieuw ingerichte natuurgebied in de Grootegaster Polder maakt deel uit van het Natuurnetwerk Nederland, voorheen bekend als de Ecologische Hoofdstructuur. Dieren en planten kunnen zich op deze manier in een groter gebied verspreiden. Het gebied is toegankelijk via het al bestaande wandelpad.

Nieuwe fiets- en wandelpaden
Langs de Doezumertocht bij Lutjegast is een fiets- en wandelpad (Pier Vlasmapad) van ruim een kilometer aangelegd. Ook bij de Grootegastertocht is een fietspad van ruim twee kilometer gemaakt. De Eesterweg bij Doezum is opgeknapt.

  • Over laand en licht
  • Willem tjebbe oostenbrink
Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Pillentoppers

Pillen topper Janneke van der Leest beklimt de Alpe d’HuZes

17 januari 2026    Zuidhorn-nieuws
4 juni samen de berg op met collega's Aukelina en Gineke
Lees verder →
Fietshelling (3)

Hellingbanen brug Zuidhorn-Noordhorn later open

17 januari 2026    Zuidhorn-nieuws
vanaf dinsdag 20 januari klaar voor voetgangers en fietsers
Lees verder →
Richard lamberst vz

Richard Lamberst verkozen tot lijsttrekker VZ Westerkwartier

17 januari 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
blok lijstduwers met oudgedienden
Lees verder →
Zusan seggelinck

Muzikale Nijjoarsvisite PLACK Westerkwartier goed bezocht

16 januari 2026    Zuidhorn-nieuws - fotos
Feestelijke avond in het Baron Theater
Lees verder →
Gronings vuur westerkwartier

Gronings Vuur! in Westerkwartier

16 januari 2026    Zuidhorn-nieuws
Theater project Gronings Vuur reist van 2022 tot en met 2026 door de provincie Groningen. In elke gemeente wordt het gesprek op gang gebracht over de uitdagingen die de toekomst met zich meebrengt.
Lees verder →
Gemeentehuis-zuidhorn

Openbare raadsactiviteit Gebiedstransformatie in het Zuidelijk Westerkwartier

16 januari 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
In een raadsactiviteit worden de fracties geïnformeerd
Lees verder →