Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Boeren Westerkwartier zetten eerste natuurinclusieve stappen

2 augustus 2021    Zuidhorn-nieuws
Voor het programma 'Westerkwartier Natuurinclusief' is een kleine 2 miljoen euro beschikbaar.
Koeien

Melkveehouders in het Westerkwartier gaan samen met andere partijen op zoek naar natuurinclusieve verdienmodellen. Voor het programma 'Westerkwartier Natuurinclusief' van regionale overheden, natuurorganisaties, ministerie van LNV en LTO Noord is een kleine 2 miljoen euro beschikbaar.

Er wordt vaak over natuurinclusief gepraat, maar niet door mensen die twee keer per dag koeien melken. Dat gebeurt in dit programma wel', zegt adviseur Gert-Jan Stoeten, die intakegesprekken voert met ondernemers. Begin september worden de eerste resultaten van deze gesprekken bekendgemaakt tijdens een bijeenkomst in Ezinge.

'De deelnemers weten dat er over tien jaar anders wordt geboerd. Binnen dit programma willen we hen helpen om stappen te zetten', licht Stoeten toe.

Bovengronds mest uitrijden
Velen hebben volgens de adviseur bijvoorbeeld bouwplannen en willen een ander stalsysteem met een gescheiden mestsysteem. 'Ook trekken we hard aan het bovengronds uitrijden van mest. We willen hier graag mee experimenteren. Bovendien hopen de ondernemers minder afhankelijk te worden van input van krachtvoer en kunstmest. Dat is ook al een verdienmodel.'

Het Westerkwartier is een van de vijftien gebieden in Nederland waarop het Interbestuurlijk Programma Vitaal Platteland zich richt. Het programma heeft als doel de samenwerking tussen Rijk, provincies, gemeenten en waterschappen te verbeteren in grote maatschappelijke opgaven als voedselproductie, klimaat, waterveiligheid en circulaire economie.

Kringlooplandbouw
In het programma wordt gekeken naar onder andere kringlooplandbouw, de bodem en korte ketens. Ruim dertig melkveehouders zijn erbij betrokken.

Voorzitter Henk Hulshoff van LTO Noord-afdeling Westerkwartier ziet kansen voor meer boeren om eraan deel te nemen. 'Het Westerkwartier is niet geschikt voor allemaal bedrijven met vijfhonderd koeien. Dat zien de boeren ook. Van oudsher is dit een kleinschalig gebied met de houtsingels in het zuiden en de slotenpatronen in het noorden', zegt hij.

'We vragen al jaren een goede regeling voor onderhoud van de elzensingels. Maar iedere keer weer belandt het in de bureaula, omdat er weinig geld voor is', vervolgt Hulshoff. 'Dit kunnen we met dit project nu een kans geven. Er wordt veel over natuurinclusief gesproken, maar niemand weet wat dit precies is. Dit programma is een zoektocht hiernaar in combinatie met de ontwikkeling van bedrijven.'

bron: Nieuwe Oogst

Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Opening werklocatie leeksterveld

Feestelijke opening werklocatie Leeksterveld

08 maart 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Lees verder →
Bert nederveen 2022

Gemeente investeert in sport en cultuur

08 maart 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Sportpark in Zevenhuizen eerste project
Lees verder →
Talero dubbel finn aanval en ilsa

Table Stars-teams redden eer ttv Talero

08 maart 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport
Table Stars-teams geven het goede voorbeeld door bijna alles te winnen
Lees verder →
Oostergast-vogelvlucht

Zuidhorn wil Oostergast naar Stad uitbreiden

06 maart 2026    Zuidhorn-nieuws
Inloopbijeenkomst mogelijke woningbouw Oostergast Oost
Lees verder →
Cda huurdersplatform

CDA Westerkwartier in gesprek met Huurdersplatform Leek

06 maart 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Tijdens het gesprek kwamen verschillende actuele thema’s aan bod
Lees verder →
Isabella werkhoven (1969), interlude (berenklauwen 4), 2013-2018, olieverf op linnen

Talkshow Kunstproat in Museum Wierdenland

05 maart 2026    Zuidhorn-nieuws
Kunstenaars Gronings Licht in gesprek met kunstjournalist Eric Bos
Lees verder →