Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Ruimte voor begraven in de natuur in Westerkwartier

29 september 2021    Zuidhorn-nieuws
De gemeente ziet hierbij een rol weggelegd voor particuliere initiatiefnemer
Doezumermiedenpeebos (1)

Het college stemt in het met het nieuwe Begraafplaatsenbeleid Westerkwartier 2022-2026. Dit beleid is na een intensief traject van onderzoek en bijeenkomsten en gesprekken met inwoners, raad en uitvaartorganisaties tot stand gekomen. Het college legt het beleid nu ter vaststelling voor aan de raad.

Startnotitie
In 2020 heeft de gemeente een startnotitie over haar begraafplaatsen opgesteld. Deze is besproken met de raad, uitvaartondernemers en -verenigingen en vrijwilligers en medewerkers van de begraafplaatsen. Hierna heeft de gemeente het conceptbeleid opgesteld. Hier konden inwoners en organisaties op reageren. In de eerste helft van 2021 zijn deze reacties verwerkt. Daarnaast zijn nog gesprekken gevoerd met een aantal organisaties. Al deze opbrengsten hebben geleid tot het nieuwe Begraafplaatsenbeleid Westerkwartier 2022-2026.

Natuurbegraafplaats
In het nieuwe beleid is ruimte voor één natuurbegraafplaats in de gemeente. De gemeente ziet hierbij een rol weggelegd voor een particuliere initiatiefnemer om hier plannen voor te ontwikkelen. De gemeente geeft randvoorwaarden aan waaraan een natuurbegraafplaats moet voldoen.

Begraafplaatsenbeleid 2022-2026
Voor de herindeling voerde elke gemeente haar eigen beleid op het gebied van begraven. Na de herindeling heeft de gemeente Westerkwartier 27 begraafplaatsen in eigendom en beheer gekregen. Als eerste zijn in 2019 de tarieven geharmoniseerd. De gemeente benut de komende jaren om uniformiteit te realiseren bij de begraafplaatsen. De gemeente moet daarbij keuzes maken voor onderwerpen als de begraafcapaciteit, de graftermijnen en een natuurbegraafplaats. De gemeente volgt de ontwikkelingen op het gebied van begraven. Daarom stelt de gemeente nu eerst beleid op voor vijf jaren. Na deze periode kijkt de gemeente of er bijstellingen nodig zijn.

Begraafcapaciteit
Jaarlijks vinden ongeveer 200 overledenen hun laatste rustplaats op een van de 27 gemeentelijke begraafplaatsen. In het nieuwe begraafplaatsenbeleid houdt de gemeente deze 27 begraafplaatsen in stand. Met dit aantal begraafplaatsen heeft de gemeente voldoende begraafcapaciteit. Er zijn veel ontwikkelingen op het gebied van begraven. Op dit moment daalt landelijk het aantal begrafenissen, stijgt het aantal crematies en is er een toename van begrafenissen op een natuurbegraafplaats.

foto:  Catherina arkema

  • Begraafplaats-zuidhorn
Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Betten scheiddoos

Wethouder Jeroen Betten overhandigt Scheiddoos aan basisschool De Molenberg

23 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws
De Scheiddoos van Villa Pinedo helpt kinderen om te gaan met de scheiding van hun ouders.
Lees verder →
Hanckemaborg (3)

Provincie verhoogt subsidie voor onderhoud monumenten

23 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws
Eigenaren van rijksmonumenten in Groningen kunnen in 2026 rekenen op extra steun voor restauratie en groot onderhoud.
Lees verder →
Nad daad architecten

Vondsten uit ons verleden krijgen nieuw toekomstbestendig thuis

23 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws
Het Noordelijk Archeologisch Depot (NAD) in Nuis wordt verbouwd.
Lees verder →
Moeder-kind

Landelijke Week van de Pleegzorg

23 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws
Tijdens deze week is er aandacht voor kinderen die nog wachten op een tweede thuis
Lees verder →
Gebiedswethouders westerkwartier

Gebiedswethouders Westerkwartier voor dorp of wijk

23 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Nieuwe verdeling wethouders per gebied
Lees verder →
Adviesraad

Voorzitter gezocht met hart voor Westerkwartier

23 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
De Adviesraad Sociaal Domein Westerkwartier zoekt onafhankelijke voorzitter
Lees verder →