Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Ruimte voor begraven in de natuur in Westerkwartier

29 september 2021    Zuidhorn-nieuws
De gemeente ziet hierbij een rol weggelegd voor particuliere initiatiefnemer
Doezumermiedenpeebos (1)

Het college stemt in het met het nieuwe Begraafplaatsenbeleid Westerkwartier 2022-2026. Dit beleid is na een intensief traject van onderzoek en bijeenkomsten en gesprekken met inwoners, raad en uitvaartorganisaties tot stand gekomen. Het college legt het beleid nu ter vaststelling voor aan de raad.

Startnotitie
In 2020 heeft de gemeente een startnotitie over haar begraafplaatsen opgesteld. Deze is besproken met de raad, uitvaartondernemers en -verenigingen en vrijwilligers en medewerkers van de begraafplaatsen. Hierna heeft de gemeente het conceptbeleid opgesteld. Hier konden inwoners en organisaties op reageren. In de eerste helft van 2021 zijn deze reacties verwerkt. Daarnaast zijn nog gesprekken gevoerd met een aantal organisaties. Al deze opbrengsten hebben geleid tot het nieuwe Begraafplaatsenbeleid Westerkwartier 2022-2026.

Natuurbegraafplaats
In het nieuwe beleid is ruimte voor één natuurbegraafplaats in de gemeente. De gemeente ziet hierbij een rol weggelegd voor een particuliere initiatiefnemer om hier plannen voor te ontwikkelen. De gemeente geeft randvoorwaarden aan waaraan een natuurbegraafplaats moet voldoen.

Begraafplaatsenbeleid 2022-2026
Voor de herindeling voerde elke gemeente haar eigen beleid op het gebied van begraven. Na de herindeling heeft de gemeente Westerkwartier 27 begraafplaatsen in eigendom en beheer gekregen. Als eerste zijn in 2019 de tarieven geharmoniseerd. De gemeente benut de komende jaren om uniformiteit te realiseren bij de begraafplaatsen. De gemeente moet daarbij keuzes maken voor onderwerpen als de begraafcapaciteit, de graftermijnen en een natuurbegraafplaats. De gemeente volgt de ontwikkelingen op het gebied van begraven. Daarom stelt de gemeente nu eerst beleid op voor vijf jaren. Na deze periode kijkt de gemeente of er bijstellingen nodig zijn.

Begraafcapaciteit
Jaarlijks vinden ongeveer 200 overledenen hun laatste rustplaats op een van de 27 gemeentelijke begraafplaatsen. In het nieuwe begraafplaatsenbeleid houdt de gemeente deze 27 begraafplaatsen in stand. Met dit aantal begraafplaatsen heeft de gemeente voldoende begraafcapaciteit. Er zijn veel ontwikkelingen op het gebied van begraven. Op dit moment daalt landelijk het aantal begrafenissen, stijgt het aantal crematies en is er een toename van begrafenissen op een natuurbegraafplaats.

foto:  Catherina arkema

  • Begraafplaats-zuidhorn
Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Blaarkoppen koeien

ChristenUnie: “Meer koeien in de wei”

12 juni 2026    Zuidhorn-nieuws
Dalende weidegang vraagt om extra inzet van provincie
Lees verder →
Mechielsen-press-02-1024x576 trukstar

Drie nieuwe Scania’s voor Mechielsen

12 juni 2026    Zuidhorn-nieuws
Mechielsen is al decennialang een bekende naam in het noorden van Nederland.
Lees verder →
Jongeren pixabay

Jongeren uit Westerkwartier gezocht: praat mee over wonen tijdens (t)huis in Groningen

11 juni 2026    Zuidhorn-nieuws
Inbreng van jongeren en jongvolwassenen is onmisbaar
Lees verder →
Afscheid annewiersma

Zunobri neemt na 2 seizoenen afscheid van Anne Wiersma

11 juni 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport
Naast de coaching van Zunobri 1 verzorgde Anne ook twee jaar lang de trainingen voor de gehele seniorengroep
Lees verder →
Vleermuis

Isoleren spouw bij gangbare soorten vleermuizen onder voorwaarden toegestaan

11 juni 2026    Zuidhorn-nieuws
Tijdelijk gedoogbeleid voor woningisolatie vernieuwd
Lees verder →
Rvdv1886

Aanrijding tussen vrachtwagen en fietser in Zuidhorn

10 juni 2026    Zuidhorn-nieuws
Bij het ongeval raakte de fietser ernstig gewond en overleed ter plekke
Lees verder →