Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Noordenveld en Westerkwartier: Wiebes stem niet in stemmen met gewijzigd opslagplan Norg

16 februari 2019    Zuidhorn-nieuws
Ovgz nam (10)

Om optimaler gebruik te kunnen maken van de Ondergrondse Gasopslag Norg (in het vervolg Opslagplan Norg) vraagt de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) toestemming aan de minister van Economische Zaken en Klimaat om de werkdruk te verhogen. De minister geeft lokale overheden de gelegenheid hem hierover te adviseren voordat hij een besluit neemt. De gemeenten Noordenveld en Westerkwartier hebben hier gebruik van gemaakt. Nadat de minister alle adviezen heeft ontvangen, neemt hij een ontwerpbesluit. Op het ontwerpbesluit kan door eenieder een zienswijze ingediend worden. Na behandeling van de zienswijze zal de minister een definitief besluit nemen over het gewijzigde opslagplan Norg.

Gasopslag
Gasopslagveld Norg ligt deels in de gemeente Noordenveld en deels in de gemeente Westerkwartier. In gasopslag Norg wordt gas uit het Groningenveld opgeslagen. Indien direct extra gas nodig is, bijvoorbeeld in een koude periode, is gas uit het Groningenveld niet toereikend en wordt gas uit gasopslag Norg gebruikt. Bij een gasveld waar ondergrondse opslag plaatsvindt, treedt gedurende het gebruik van de gasopslag jaarlijks schommeling op in de hoogte van het aardoppervlak. Er is afwisselend sprake van gasopslag gedurende de zomermaanden en gaswinning gedurende de wintermaanden. Zo ontstaat er een jaarcyclus waarbinnen bodemstijging en bodemdaling elkaar afwisselen.

Advies
De gemeenten onderkennen het belang van het benutten van het Opslagplan Norg bij het afbouwen van de gaswinning uit het Groningenveld. Dit mag echter niet leiden tot overdracht van risico's van de ene regio naar de andere. De gemeenten adviseren de minister met klem niet in te stemmen met het gewijzigde opslagplan Norg, zolang niet onomstotelijk is vastgesteld dat de wijzigingen geen extra risico’s met zich meebrengen. En er nog geen invulling is gegeven aan een onafhankelijk monitoringsplan. 

Burgemeester Smid van Noordenveld:
“Omdat er nog veel onduidelijkheid is over de risico’s van drukverhoging, bodemdaling en jaarlijkse bodemtrilling vinden wij het van groot belang dat er onafhankelijke metingen plaatsvinden.”

Wethouder Westra van de gemeente Westerkwartier pleit voor het behouden van de natuurlijke werkdruk in het opslagveld.
“Wij zijn tegen verhoging van bovendruk en verlaging van onderdruk zolang niet aangetoond is dat dit zonder risico is.”

Risico’s
Het afbouwen van de gaswinning uit het Groningenveld heeft invloed op het gebruik van gasopslag Norg. Beide gemeenten vinden het afbouwen van gaswinning uit het Groningenveld een positieve ontwikkeling. Maar dit mag echter niet leiden tot overdracht van risico's van de ene regio naar de andere.

Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Zhdigitaal

Live meekijken naar plein Zuidhorn

13 augustus 2026    Zuidhorn-nieuws - Bedrijf in beeld - fotos
Markt, evenementen, bouwproject en foutparkeerders
Lees verder →
The-lasses

Dorpskerk Grijpskerk presenteert programma

13 augustus 2026    Zuidhorn-nieuws
Lezing, concert The Lasses, Open podium en Klankschalenconcert
Lees verder →
Zonsverduistering zoutkamp 2026 (1)

Zonsverduistering in Zoutkamp

13 augustus 2026    Zuidhorn-nieuws - fotos
Brilletje uit 1999 doet het nog prima
Lees verder →
Fun in the park 2026 (1)

Lekker weertje tijdens Fun in the Park Zuidhorn

11 augustus 2026    Zuidhorn-nieuws - fotos
Het bijna traditionele 'Fun in the Park'! met een stormbaan, wilde stier en schmink
Lees verder →
Scootmobieltraining (12)

Scootmobieltraining in Zuidhorn

11 augustus 2026    Zuidhorn-nieuws
Meer zekerheid op de scootmobiel? Kom naar de scootmobieltraining
Lees verder →
Gemeentehuis-zuidhorn

Over Veiligheidsdag & Tegemoetkoming Meerkosten

11 augustus 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Westerkwartier Gemeentenieuws 11 augustus
Lees verder →