Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Met de wind op de staart naar huis

24 mei 2017    Zuidhorn-nieuws - fotos
Postduiven vereniging zet elke vrijdag duiven op de bus
Pv naar huis (1)

De leden van Postduiven vereniging Naar Huis uit Zuidhorn komen elke vrijdag, van april tot oktober, samen in het clubhuis aan het van Starkenborgkanaal.

Dan worden hun duiven in afgesloten bakken op transport gezet. De wagen rijdt naar een verzamelplaats waar ook duiven van andere verenigingen overgeladen worden in een grote vrachtwagen. Deze wagen, met klimaatbeheersing en waarin de duiven het aan niets ontbreekt, vertrekt naar een zogenaamde lossingsplaats.

De duiven van de vlucht van afgelopen vrijdag, 386 stuks, werden gelost in Chimay, België. (Saillant detail; de losplaats bevindt zich op het industrieterrein achter de biergroothandel ‘Chimay’)

Hoogste snelheid bij de vlucht vanaf Chimay (ca. 385 km) was bij de vereniging 1631 m/min, dus omgerekend 98 km/u, een hoge snelheid dus, wat te danken is aan de zuiden- tot zuid-westenwind. Binnen 16 min. was een kwart van de duiven (en binnen 20 min. een derde van de duiven) weer terug op hun thuishok, m.a.w. het was voor de meeste duiven een "makkie", ondanks dat de meeste duiven door wat losse buitjes heen moesten vliegen.

“Dit is een korte vlucht, er wordt ook vanuit Barcelona vertrokken” zegt voorzitter van Doormaal van PV naar Huis, “alhoewel onze duiven dat niet doen” voegt hij toe.

” De Duiven, die zich al ín de wagen al oriënteren, vertrekken, na even rond te cirkelen in één grote groep richting het noorden. Dit doen ze om het roofvogels niet al te makkelijk te maken. Een grote groep is veiliger”.  Er worden -afhankelijk van windrichting en weersgesteldheid-  snelheden van 60 tot 130 kilometer per uur bereikt.

Langzamerhand maken groepjes zich los van de zwerm als ze dichter bij huis komen. “oriëntatie verloopt dan ook op zicht, zoals kerktorens, wegen en kanalen” zegt van Doormaal.

Soms vliegen ze dan eerst een rondje om de kerktoren voordat ze in hun hok komen. “kostbare secondes” zegt van Doormaal want de tijdsmeting is op de seconde nauwkeurig. Middels GPS is de losplaats en het thuishok tot op de centimeter bekend en door de chipmeting ook de vluchtsnelheid. Die tijd is bepalend voor de ranglijsten.

Alhoewel de resultaten van een wedstrijd belangrijk zijn, dat is tenslotte de bekroning op de intensieve verzorging van de duiven is het een gemoedelijke en ontspannen sfeer bij de club. Vrijdags wordt na het vertrek van de duiven vaak nog een biertje gedronken en een kaartje gelegd. Dat mag dan wel even duren.

 

» Meer over de vereniging

  • Pv naar huis (11)
  • Pv naar huis (2)
  • Pv naar huis (3)
  • Pv naar huis (4)
  • Pv naar huis (5)
  • Pv naar huis (6)
  • Pv naar huis (7)
  • Pv naar huis (8)
  • Pv naar huis (9)
  • Pv naar huis (10)
  • Pv naar huis (12)
Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Route lopen

Kunst-ommetje Zuidhorn doet mee aan verkiezing van het Mooiste Ommetje van Groningen!

24 januari 2026    Zuidhorn-nieuws
Dingt mee naar de hoofdprijs!
Lees verder →
Groente fruit

Subsidie voor vernieuwende ideeën om voedsel lokaal en duurzaam te produceren

24 januari 2026    Zuidhorn-nieuws
Ondernemers in de Groninger voedselketen kunnen de komende drie jaar subsidie krijgen om nieuwe lokale voedselprojecten te starte
Lees verder →
Dominee poot eigen foto

Studieavond met ds. Henk Poot in Zuidhorn

24 januari 2026    Zuidhorn-nieuws
‘Is Israël nog steeds Gods volk?’
Lees verder →
Henri olivier

Expositie: hoe een huisschilder een succesvol kunstschilder werd

21 januari 2026    Zuidhorn-nieuws
De expositie wordt feestelijk geopend in het CCZ op zondag 25 januari om 14.00 uur.
Lees verder →
Richard lamberst

College zet volgende stap richting circulair bedrijventerrein en nieuw grondstoffencentrum

21 januari 2026    Zuidhorn-nieuws
“Wij kiezen in het Westerkwartier bewust voor een bredere kijk op waarde. Het gaat niet alleen om euro’s per vierkante meter, maar om wat een plek bijdraagt aan gezondheid, verbondenheid en toekomstbestendigheid.
Lees verder →
Hellingbaan open (1)

Brug Zuidhorn weer toegankelijk voor voetgangers en fietsers

20 januari 2026    Zuidhorn-nieuws - fotos
werkzaamheden hellingbanen klaar
Lees verder →