Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Archeologisch rijksmonumentenpaspoort voor Aduarder Klooster

21 november 2023    Zuidhorn-nieuws
Wonder van Aduard
Kloostermuseum aduard abdijkerk zijaanzicht

Maandagavond 27 november mag wethouder Bé Schollema het eerste Archeologisch rijksmonumentenpaspoort van de gemeente Westerkwartier ontvangen.

Dat wordt tijdens een bijeenkomst in de Abdijkerk door Marjolein Verschuur namens de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed uitgereikt. Na afloop van de bijeenkomst ontvangen ook de andere aanwezige eigenaren een paspoort.

Wat is een archeologisch rijksmonumentenpaspoort?
Om eigenaren van archeologische rijksmonumenten beter te informeren heeft de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed een archeologisch rijksmonumentenpaspoort gemaakt. In dit paspoort staat meer informatie over het monument: hoe ziet het eruit, wat is het, wat is het verhaal, waar ligt het, hoe oud is het? Ook biedt het paspoort informatie over het gebruik van het archeologische rijksmonument en waarom we archeologische resten beschermen en willen behouden voor volgende generaties. Nederland kent circa 1500 archeologische rijksmonumenten. 

Wonder van Aduard
Het klooster van Aduard komt virtueel tot leven
Langs de contouren van het voormalige klooster is een wandeling uitgezet met zeven kunstwerken. Als u daar uw smartphone of tablet op richt, krijgt u 3D-beelden te zien van het Aduard uit de middeleeuwen. U kunt zelfs virtueel door het klooster heen lopen. De app is gratis te downloaden via de app-store van uw mobiele telefoon of tablet.

 

 

De St. Bernardusabdij van Aduard (formeel: Ad Sanctum Bernardum) was een klooster in Aduard. De abdij werd gesticht in 1192 vanuit het klooster Klaarkamp in Rinsumageest. Het klooster behoorde tot de orde van de cisterciënzers en was gewijd aan de heilige Bernard van Clairvaux. In zijn bloeitijd was het een der grootste abdijen in Europa. Het einde van het klooster werd ingeluid in 1580, toen het werd ingenomen door staatse troepen.

Op 11 september 1580 werd het klooster grotendeels verwoest, als vergelding voor het verzet tegen de incorporatie van het klooster bij het bisdom Groningen in 1575. De meeste gebouwen zijn kort daarna gesloopt. Met het puin werd onder andere de Kranepoort in Groningen gebouwd. Tegenwoordig rest enkel nog de ziekenzaal, die in gebruik is door de Protestantse Kerk in Nederland, en een deel van het refugium in de stad Groningen.

  • Abdijkerk aduard (1)
  • Wondervanaduard (2)
  • Wondervanaduard (1)
  • Wondervanaduard (4)
Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Annelie bonnet

Annelie Bonnet nieuwe fractievoorzitter D66 Westerkwartier

25 augustus 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
D66 Westerkwartier begint nieuwe politieke seizoen met nieuwe rolverdeling en scherpe oppositiekoers
Lees verder →
Gemeentehuis-zuidhorn

Over KCA route, memory walk & Vrachtwagenbioscoop

25 augustus 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Westerkwartier Gemeentenieuws 25 augustus
Lees verder →
Pilon verkeer versperring afzetting

Groot onderhoud aan provinciale weg tussen Leek en Enumatil

24 augustus 2026    Zuidhorn-nieuws
De stremming en omleiding voor de eerste fase van de werkzaamheden, van 7 september tot en met 16 oktober 2026.
Lees verder →
Parkinson

Parkinson? Je staat er niet alleen voor!

24 augustus 2026    Zuidhorn-nieuws
Samen met de Parkinson Vereniging en Oosterlengte organiseert het Zonnehuis informatieve bijeenkomsten.
Lees verder →
Doopsgezinde kerk noordhorn

Expositie Mysterieus Westerkwartier in Noordhorn

24 augustus 2026    Zuidhorn-nieuws
Losjes gebaseerd op (on)bekende mysteries
Lees verder →
Finn jan stefan

Jan Kloosterman debuteert succesvol voor ttv Talero

24 augustus 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport
In september begint de competitie voor de jeugd en senioren van ttv Talero.
Lees verder →