Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Zuidhorn heeft het meeste kerkbezoek van Noorden

23 december 2016    Zuidhorn-nieuws
Dongeradeel meeste kerkleden van Noord-Nederland, maar Zuidhorn meeste kerkgangers
Dorpskerk zuidhorn

Dongeradeel heeft de meeste kerkleden (70,7 procent) van Noord-Nederland, maar Zuidhorn de meeste kerkgangers (46 procent).

Dat blijkt uit de cijfers over religie en kerkbezoek van het Centraal Bureau van de Statistiek (CBS) in Den Haag over de afgelopen vijf jaar op basis van steekproeven. Voor het eerst zijn de gegevens per burgerlijke gemeente uitgesplitst. De eilanden zijn buiten beschouwing gelaten.

Top 3 in Groningen

Het CBS heeft de kerkgang van mensen vanaf achttien jaar in beeld gebracht. De top 3 van noordelijke gemeenten met het hoogste kerkbezoek is geheel in de provincie Groningen te vinden. Wanneer gekeken wordt naar mensen die minimaal eenmaal per maand naar de kerk gaan staat de gemeente Grootegast op 2 (42,4 procent van de inwoners) en Bedum op 3 (38 procent).

De kerkgangers-top 3 van Friesland: Dongeradeel (36,5 procent) Ferwerderadiel (35 procent) en op een gedeelde derde plaats Achtkarspelen (33,5 procent) en Dantumadiel (33,2 procent). Maar als gekeken wordt naar het aantal mensen dat zich desgevraagd kerkelijk noemt, valt op dat Dongeradeel in het Noorden met stip bovenaan staat: 70,7 procent.

In de noordelijke kerkelijkheid-top 3 staat Grootegast op 2 (65,8 procent) en Zuidhorn op 3 (64,7 procent). In Drenthe is de hoogste kerkelijkheid in Hoogeveen te vinden (54,5 procent). Daarmee staat Hoogeveen op een vijfde plaats. Kollumerland staat met 61,8 procent op 4.

Drenthe

In Drenthe is Hoogeveen ook de gemeente met de meeste kerkgangers: 24 procent. Meppel staat op 2 (19,3 procent) en Assen op 3 (18,8 procent).

Landelijk gezien staat Zuidhorn qua kerkgang op de achttiende plaats. Het hoogste kerkbezoek van het land is op Urk (93,6 procent), gevolgd door Bunschoten (66,2 procent) en Staphorst (60,2 procent). De top 3 van gemeenten met het laagste kerkbezoek: Beemster (2,9 procent), Menterwolde (3,5 procent) en Wormerland (5,3 procent).

Vooral in de provincie Groningen zijn de verschillen in kerkbezoek tussen gemeenten groot. Naast Menterwolde zitten meer gemeenten onder de 10 procent kerkgangers: Bellingwedde (7,1 procent), Pekela (7,3 procent), Oldambt (8,2 procent) en in Drenthe gaat het om Aa en Hunze (8,7 procent) en Noordenveld (9,8 procent).

De kerkgangers in het Noorden zijn vooral van protestantse huize. En in die categorie doen de gereformeerden het weer het best.

 

DvhN/Wim Schrijver

Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Terp van ezinge

Landschapscafé in Ezinge

08 april 2026    Zuidhorn-nieuws
bezoekers worden meegenomen in de verhalen achter de natuurterreinen en erfgoedlocaties
Lees verder →
Gemeentehuis-zuidhorn

Informateur Marcel Thijsen over resultaten gesprekken

07 april 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Openbare bijeenkomst op woensdag 8 april
Lees verder →
Acro-valencia

Uitzonderlijke prestatie Acro Academy Noord Nederland in Valencia

07 april 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport
Alle teams van Acro Academy Noord Nederland winnen medaille op internationaal toernooi in Valencia
Lees verder →
Bijna kampioen team 3 dubbel

Jeugdteam 3 van ttv Talero officieus kampioen in de 4e klasse

07 april 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport
In de 4e klasse bij de jeugd staat Talero 3 riant bovenaan en kan hun de titel en promotie naar de 3e klasse eigenlijk niet meer ontgaan
Lees verder →
Gemeentehuis-zuidhorn

Over Openbare bijeenkomst: Terugkoppeling informateur & Tijdelijke stremming van de Hooiweg

07 april 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Westerkwartier Gemeentenieuws 7 april
Lees verder →
Bauke

Bauke ambassadeur WK wielrennen in Groningen en Drenthe

04 april 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport - fotos
Bauke Mollema stopt aan het einde van het seizoen met zijn actieve wielercarrière. De dan 40-jarige oud-winnaar van onder meer de Ronde van Lombardije en twee ritten in de Tour de France zal zich daarna niet vervelen.
Lees verder →