Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Zuidhorn heeft het meeste kerkbezoek van Noorden

23 december 2016    Zuidhorn-nieuws
Dongeradeel meeste kerkleden van Noord-Nederland, maar Zuidhorn meeste kerkgangers
Dorpskerk zuidhorn

Dongeradeel heeft de meeste kerkleden (70,7 procent) van Noord-Nederland, maar Zuidhorn de meeste kerkgangers (46 procent).

Dat blijkt uit de cijfers over religie en kerkbezoek van het Centraal Bureau van de Statistiek (CBS) in Den Haag over de afgelopen vijf jaar op basis van steekproeven. Voor het eerst zijn de gegevens per burgerlijke gemeente uitgesplitst. De eilanden zijn buiten beschouwing gelaten.

Top 3 in Groningen

Het CBS heeft de kerkgang van mensen vanaf achttien jaar in beeld gebracht. De top 3 van noordelijke gemeenten met het hoogste kerkbezoek is geheel in de provincie Groningen te vinden. Wanneer gekeken wordt naar mensen die minimaal eenmaal per maand naar de kerk gaan staat de gemeente Grootegast op 2 (42,4 procent van de inwoners) en Bedum op 3 (38 procent).

De kerkgangers-top 3 van Friesland: Dongeradeel (36,5 procent) Ferwerderadiel (35 procent) en op een gedeelde derde plaats Achtkarspelen (33,5 procent) en Dantumadiel (33,2 procent). Maar als gekeken wordt naar het aantal mensen dat zich desgevraagd kerkelijk noemt, valt op dat Dongeradeel in het Noorden met stip bovenaan staat: 70,7 procent.

In de noordelijke kerkelijkheid-top 3 staat Grootegast op 2 (65,8 procent) en Zuidhorn op 3 (64,7 procent). In Drenthe is de hoogste kerkelijkheid in Hoogeveen te vinden (54,5 procent). Daarmee staat Hoogeveen op een vijfde plaats. Kollumerland staat met 61,8 procent op 4.

Drenthe

In Drenthe is Hoogeveen ook de gemeente met de meeste kerkgangers: 24 procent. Meppel staat op 2 (19,3 procent) en Assen op 3 (18,8 procent).

Landelijk gezien staat Zuidhorn qua kerkgang op de achttiende plaats. Het hoogste kerkbezoek van het land is op Urk (93,6 procent), gevolgd door Bunschoten (66,2 procent) en Staphorst (60,2 procent). De top 3 van gemeenten met het laagste kerkbezoek: Beemster (2,9 procent), Menterwolde (3,5 procent) en Wormerland (5,3 procent).

Vooral in de provincie Groningen zijn de verschillen in kerkbezoek tussen gemeenten groot. Naast Menterwolde zitten meer gemeenten onder de 10 procent kerkgangers: Bellingwedde (7,1 procent), Pekela (7,3 procent), Oldambt (8,2 procent) en in Drenthe gaat het om Aa en Hunze (8,7 procent) en Noordenveld (9,8 procent).

De kerkgangers in het Noorden zijn vooral van protestantse huize. En in die categorie doen de gereformeerden het weer het best.

 

DvhN/Wim Schrijver

Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Parkeren overtuinen (2)

Niet parkeren op de Overtuinen: voor een veilig en prettig centrum van Zuidhorn

23 februari 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Binnenkort vier nieuwe parkeervakken aan langs de Burg. Kruisingalaan
Lees verder →
Betaalbaar duurzaam bouwen

Naar de Tekentafel: schets mee

23 februari 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
GroenLinks-PvdA Westerkwartier organiseert begin maart een drietal Tekentafels. Het motto is: denk mee, praat mee, beïnvloedt mee en schets Westerkwartier vier jaar verder.
Lees verder →
Richard lamberst

Gemeente Westerkwartier stelt Economische visie vast

19 februari 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
"Een gezonde economie is de basis om maatschappelijke waarde te scheppen voor onze inwoners"
Lees verder →
Stemmen-2

StemWijzer en AlleKandidaten gelanceerd in Westerkwartier!

18 februari 2026    Zuidhorn-nieuws
gemeenteraadsverkiezingen op 18 maart
Lees verder →
Batterijcontainers-een-revolutie-in-energieopslag-voor-verschillende-sectoren

Fonds Nieuwe Doen introduceert Batterijlening met tijdelijke rentekorting

18 februari 2026    Zuidhorn-nieuws
Opslag maakt verduurzaming weer rendabel
Lees verder →
Kalenderfotowedstrijd

Fotowedstrijd van Het Groninger Landschap

18 februari 2026    Zuidhorn-nieuws
Alle winnende foto’s worden opgenomen in de kalender 2027 van Het Groninger Landschap
Lees verder →