Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Westerkwartier heeft sluitende begroting met ruimte voor nieuwe ambities

12 oktober 2022    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Woensdag 26 oktober is de behandeling van de begroting 2023 in het raadsoverleg. Dan is er ook ruimte voor belanghebbenden om in te spreken
College 2022

Westerkwartier presenteert een sluitende begroting voor 2023. Het is de eerste begroting van het nieuwe college, gebaseerd op het fundament van de voorgaande jaren. In de begroting zijn nog geen nieuwe beleidsvoornemens verwerkt, maar in de jaren 2023 tot en met 2025 is financiële ruimte in de begroting gereserveerd om invulling te kunnen geven aan nieuwe ambities. 

Nieuw beleid volgt in collegeuitvoeringsprogramma aan het eind van dit jaar
Dat er geen nieuw beleid is opgenomen in de begroting heeft te maken met de coalitievorming die net voor het zomerreces is afgerond. Op 11 juli is het coalitieakkoord ‘Het gaat verder in Westerkwartier: veerkrachtiger, innovatiever en socialer’ gepresenteerd. Het coalitieakkoord wordt uitgewerkt in een collegeuitvoeringsprogramma, waarbij de ambities worden vertaald naar doelen en resultaten. Het college verwacht het uitvoeringsprogramma in december te kunnen presenteren.

Het financieel beeld vanaf 2026 is onzeker
Het financiële plaatje tot en met 2025 ziet er gunstig uit. Er is in de jaren 2023, 2024 en 2025 nog ruimte beschikbaar om in te zetten op ambities. Ook zijn we tevreden over de financiële positie van de gemeente, die in de afgelopen jaren steeds is verbeterd. Wel hebben we zorgen over de financiële situatie vanaf 2026. Het Rijk is van plan om gemeenten dan op een andere manier te bekostigen, maar het waarom en hoe daarachter is nog niet duidelijk. Voor Westerkwartier betekent dit een terugval van ongeveer 9 miljoen euro. Als we willen bijdragen aan maatschappelijke ontwikkelingen zoals energietransitie, woningbouw, en circulaire economie, dan hebben we zekerheid nodig over de structurele middelen die we krijgen. Vooralsnog zetten we de beschikbare financiële ruimte daarom ook vooral incidenteel in en beperken we nieuwe verplichtingen voor langere termijn.

Zorgen om maatschappelijke ontwikkelingen
We leven in een onzekere tijd met onder meer hoge inflatie en stijgende energieprijzen. Dit heeft een grote impact op de bestaanszekerheid van inwoners, maatschappelijk organisaties en bedrijven. Om hier ondersteuning in te bieden, kijken we naar landelijke regelingen die het kabinet beschikbaar heeft gesteld en naar beschikbare lokale regelingen. We zijn ons er bewust van dat veel inwoners en organisaties in een ingewikkelde situatie zitten die wij niet zomaar kunnen oplossen.

Behandeling begroting
Woensdag 26 oktober is de behandeling van de begroting 2023 in het raadsoverleg. Dan is er ook ruimte voor belanghebbenden om in te spreken. Woensdag 9 november is de behandeling in de gemeenteraad. De begroting is te vinden op http://www.westerkwartier.nl/begroting2023

Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Batterij kc afval

Laatste KCA route van 2026 in november

05 november 2026    Zuidhorn-nieuws
Lever in november uw Klein Chemisch Afval (KCA) in op diverse locaties in de gemeente. Het inleveren van KCA is gratis.
Lees verder →
Scootmobieltraining (12)

Scootmobieltraining in Zuidhorn

05 november 2026    Zuidhorn-nieuws
Meer zekerheid op de scootmobiel? Kom naar de scootmobieltraining
Lees verder →
Gemeentehuis-zuidhorn

Over Een noodsituatie, Informatieavond Campus Rodenburg & grofvuilroute

05 november 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Westerkwartier Gemeentenieuws 3 november
Lees verder →
Grafcultuur

Westerkwartier op zoek naar rechthebbenden en nabestaanden van graven

04 november 2026    Zuidhorn-nieuws
Van veel graven zijn de contactgegevens niet meer bekend of actueel.
Lees verder →
Geertje anneke

Sterk Westerkwartier beëindigt samenwerking met raadslid Geertje Dijkstra-Jacobi

04 november 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Onvoldoende basis om als één fractie verder te gaan
Lees verder →