Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Volop belangstelling voor Haringuitreiking Niekerk

15 april 2022    Zuidhorn-nieuws - fotos
Bakje of zakje mee voor gratis haring
Haringuitreiking 2022 (1)

Woensdag 13 april verzamelde als vanouds inwoners van Niekerk, Oldekerk en Faan zich bij de Liudgerkerk. De traditionele haringuitreiking kon na twee jaar weer plaatsvinden.

Interim-voorzitter Harry Huisman proefde de eerste haring en gaf daarmee het startsein voor 547e editie van deze traditie. Ook Ard van der Tuuk was aanwezig. Als burgemeester van de gemeente Westerkwartier en als secretaris van de stichting. Ook medebestuurslid Elles Dost van woningcorporatie Lefier was erbij.

Boerenwagen met koetsier
Traditiegetrouw reed er een boerenwagen door de straten van Niekerk, Oldekerk en Faan. De bijrijder luidt de bel om de dorpsbewoners te attenderen op de haringen. Met een bakje of zakje komen zij vanaf 16.30 naar de kerk. Vrijwilligers reiken ze uit, met of zonder uitje.

Uitreiking twee jaar uitgesteld
In 2020 en 2021 heeft er geen uitreiking plaatsgevonden. De Menno Jeltema Stichting had dit besloten naar aanleiding van de maatregelen die het kabinet getroffen had vanwege het coronavirus.

Legaat van Menno Jeltema
De haringuitreiking vindt zoals gebruikelijk op de woensdag voor Pasen plaats. De traditie ontstond toen Menno Jeltema in 1476 een legaat naliet aan de voogdij van het Pepergasthuis te Groningen. Menno Jeltema liet daarmee landerijen onder het Faan na aan het Pepergasthuis, onder de eeuwigdurende verplichting, dat jaarlijks onder de armen van het Faan een ton haring zou moeten worden uitgereikt. De voogdij heeft zich elk jaar aan deze verplichting gehouden. In 1979 besloot de voogdij om deze verplichting af te kopen. Sindsdien is een stichting opgericht, die zich ten doel stelt om deze traditie in stand te houden. De haringen zijn tegenwoordig bestemd voor alle inwoners van Niekerk, Oldekerk en Faan.

Voortbestaan van de traditie
In 2018 overhandigde de voormalige gemeente Grootegast tijdens de haringuitreiking een cheque ter waarde van twintigduizend euro. Deze schenking was bedoeld om de eeuwenoude traditie in stand te houden.

Sinds 30 september 2017 is deze traditie uit 1476 officieel toegevoegd aan de ‘Nationale Inventaris Immaterieel Cultureel Erfgoed Nederland’.

  • Haringuitreiking 2022 (15)
  • Haringuitreiking 2022 (26)
  • Haringuitreiking 2022 (47)
  • Haringuitreiking 2022 (55)
  • Haringuitreiking 2022 (56)
  • Haringuitreiking 2022 (59)
  • Haringuitreiking 2022 (60)
  • Haringuitreiking 2022 (65)
  • Haringuitreiking 2022 (67)
Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Campina boerderijdag aalfs noordhorn (6)

Campina Open Boerderijdagen 2026: boerderijen in Groningen open voor publiek

01 mei 2026    Zuidhorn-nieuws
Op 25 mei laten boeren zien waar zuivel vandaan komt
Lees verder →
Teun, pieternel en meindert show 29 mei-1

De Grensrechters te gast bij de Teun, Pieternel en Meindert show

01 mei 2026    Zuidhorn-nieuws
Op vrijdag 29 mei presenteert In ‘t Holt 1654 een extra bijzondere versie van de Peter, Pieternel en Meindert show.
Lees verder →
Bob en hennie ansing

Verhalen van Gronings Vuur: Bob en Hennie Ansing - As de wereld n dörpshoes was

01 mei 2026    Zuidhorn-nieuws
Gronings Vuur reist van 2022 tot en met 2026 door de provincie Groningen.
Lees verder →
Balkhuys

Start grondwerkzaamheden Balklocatie Zuidhorn

28 april 2026    Zuidhorn-nieuws - Bedrijf in beeld
De verkoop van de woningen start eind mei 2026.
Lees verder →
Gemeentehuis-zuidhorn

Over 4 mei herdenkingen gemeente, aanmelden evenement & verkeersdrukte Truckrun

28 april 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Westerkwartier Gemeentenieuws 28 april
Lees verder →
Oranjemarkt 2026 (1)

Zuidhorn viert Koningsdag met markt en muziek

27 april 2026    Zuidhorn-nieuws - fotos
Bezoekers genieten van de vele koopjes, muzikanten in de dop en veel "vreterij".
Lees verder →