Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Verbouwing Noordelijke Archeologisch Depot (NAD) in Nuis

9 mei 2025    Zuidhorn-nieuws - Regio-nieuws
In NAD Nuis worden allerlei soorten archeologische vondsten bewaard
Nad

De provincies Groningen, Fryslân en Drenthe willen gezamenlijk investeren in de verbouwing van het Noordelijke Archeologisch Depot (NAD) in Nuis. De drie loodsen waar het depot uit bestaat voldoen niet meer aan de huidige eisen voor het op een verantwoorde wijze opslaan van archeologisch materiaal. Bovendien is er schimmelproblematiek ontstaan door het huidige klimaat in de loodsen.

Om de verbouwing te kunnen bekostigen stellen de drie provincies aan hun Provinciale Staten voor om hiervoor ieder € 2.655.000,- beschikbaar te stellen. Provinciale Staten beslissen hierover in hun vergaderingen op 25 juni (Fryslân) en op 9 juli 2025 (Groningen en Drenthe). Na instemming van de Staten, sluiten de provincies een nieuwe bestuursovereenkomst voor het depot voor de komende 20 jaar. Daarmee borgen zij het beheer en de ontsluiting van de collectie.

Verbouwing 
Voor de verbouwing van de drie loodsen is het Masterplan Toekomstbestendig Vastgoed Noordelijk Archeologisch Depot Nuis opgesteld. Hierin staat wat er nodig is om ervoor te zorgen dat het depot weer voldoet aan de juiste eisen. Het voorstel is om de drie bestaande loodsen om te vormen tot één gebouw met een nieuwe entree, presentatieruimte en indeling. Om dit te kunnen realiseren is het de bedoeling om de loods die nu in gebruik is als kantoor en presentatie- en ontvangstruimte te slopen. De tweede andere loodsen waarin nu geconditioneerde opslag en op- en overslag plaatsvinden worden samengevoegd tot één gebouw.  Bij de verbouwing willen de provincies inzetten op verduurzaming, goede klimaatbeheersing en het behoud van bestaande bouwkundige elementen. Na definitieve besluitvorming over de financiering, krijgt een architect de opdracht om de plannen verder uit te werken. 

NAD Nuis 
In NAD Nuis worden allerlei soorten archeologische vondsten bewaard. Het gaat om vuurstenen werktuigen, stenen bijlen, aardewerken en metalen voorwerpen, dierlijk en menselijk botmateriaal en voorwerpen van been en hout. Deze vondsten hebben allemaal hun eigen eisen voor juiste opslag. Naast deze tastbare vondsten worden ook onderzoeksrapporten, veldrapporten, foto’s en opgravingstekeningen, in het depot bewaard. Deze informatie is te vinden via de website van het Noordelijk Archeologisch Depot.

De provincie Groningen, Fryslân en Drenthe zijn sinds 1996 depothouder van het Noordelijk Archeologisch Depot. Vanuit de Erfgoedwet hebben de provincies de plicht om een provinciaal archeologisch depot in stand te houden. 

Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Oranjemarkt 2026 (1)

Zuidhorn viert Koningsdag met markt en muziek

27 april 2026    Zuidhorn-nieuws - fotos
Bezoekers genieten van de vele koopjes, muzikanten in de dop en veel "vreterij".
Lees verder →
Gk2026podium

Succes ttv Talero bij Groninger Kampioenschappen

27 april 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport
Tafeltennisvereniging Talero was met 5 spelers vertegenwoordigd bij de Groninger Kampioenschappen die dit jaar in Vries werden gehouden.
Lees verder →
Oranjemarkt

Oranjemarkt Koningsdag Zuidhorn: programma

25 april 2026    Zuidhorn-nieuws
Grootste Oranjemarkt in de regio 09.00-17.00 uur
Lees verder →
Dhr. koevoets lintje

Lintjes voor de heer Koevoets en mevrouw Kremer-Koelewijn uit Zuidhorn

25 april 2026    Zuidhorn-nieuws
zes gedecoreerden in Westerkwartier
Lees verder →
Anzac kranslegging

Burgemeester Ard van der Tuuk legt krans tijdens Anzac Day

25 april 2026    Zuidhorn-nieuws
Op deze dag worden wereldwijd Australische en Nieuw-Zeelandse militairen herdacht
Lees verder →
Bauke mollematocht 2025 (1)

Bauke Mollema wint Ridderronde

25 april 2026    Zuidhorn-nieuws - fotos
criterium door de binnenstad van Maastricht dat sinds 1985 wordt verreden
Lees verder →