Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Toeristische ondernemers op de koffie in de kerk

11 januari 2018    Zuidhorn-nieuws - fotos
samenwerking tussen de toeristische bedrijven bevorderen
Ondernemers toerisme harkema (1)

Eens in de maand komen de leden van de ondernemers van de vereniging Toerisme Westerkwartier bij elkaar met het doel om elkaar beter te leren kennen en elkaars bedrijf te bekijken. Dit gebeurt op initiatief van Minke Kingma van Best Western Hotel restaurant Aduard. Het idee erachter is om samenwerking tussen de bedrijven te bevorderen. Uitvloeisels hiervan zijn bijvoorbeeld verschillende arrangementen.

Afgelopen woensdag was het Kerkje van Harkema de ontmoetingsplaats. Deze nabij Aduard gelegen bezienswaardigheid is gebouwd door wijlen boer Albert Harkema en vrijwilligers.

Na het overlijden van zijn vrouw, gevolgd door de ziekte van Harkema, werden de boerderij, kerk en theehuis verkocht aan de familie Ykema. Sindsdien worden het kerkje en het theehuis geëxploiteerd. Jan Meeuwesen, die samen met Albert Harkema mee heeft gebouwd aan de kerk is vrijwilliger en verzorgt rondleidingen.

Tijdens het bezoek van de toeristische ondernemers werden tal van anekdotes aangehaald over de bouw en het eigenzinnige karakter van Harkema. Zo bouwde Harkema naast de kerk een miniatuur boerderij en een theehuis en dat allemaal zonder vergunningen en ook na een opgelegde bouwstop door de gemeente.

Het kerkje werd echter een grote toeristische trekpleister mede dankzij een uitzending van Rik Felderhof en publicaties in verschillende bladen. Op den duur bezochten enkele tienduizenden dagrecreanten per jaar het kerkje.

Niet op de laatste plaats door Harkema's eigen aanwezigheid; hij was een enthousiast verteller, waarop de Gemeente Zuidhorn besloot Harkema in een nieuw bestemmingsplan meer mogelijkheden te geven, door het te bestempelen als recreatieve functie en om de toegangsweg (een betonnen landweg) te verbreden.

De naburige boerderij staat op een plek waar in het verleden een boerderij heeft gestaan die van het klooster van Aduard was. Naar eigen zeggen heeft dat Harkema mede geïnspireerd om in zijn vrije tijd eerst de gracht om zijn boerderij uit te diepen en te vergroten (een karwei dat hem ruim 30 jaar kostte), vervolgens een miniatuur te maken van een kop-hals-rompboerderij en ten slotte zijn levenswerk te maken; een kerk, compleet met orgel (uit IJhorst), preekstoel, kerkbanken, Mariabeelden en andere toebehoren. Aanvankelijk wilde hij alleen een toren bouwen (voor de duiven). Vervolgens leek hem een kapelletje ook wel mooi, maar uiteindelijk besloot hij tot de bouw van de kerk. De bouw van deze kerk duurde 13 jaar. De 12.000 benodigde stenen liet Harkema overkomen uit België. Later bouwde hij er ook nog een theehuis bij in de stijl van de kloosterkerk van Aduard.

Rondom het kerkje en het theehuis bevindt zich een gracht met verschillende bruggen, zoals een ophaalbrug, stenen boogbrug en een draaibrug. In de grote vijver staat onder andere een miniatuur vuurtoren.

www.kerkjeharkema.nl Openingstijden  1 april t/m 30 september

Contact Ondernemersvereniging Toerisme Westerkwartier email info.ovtw@gmail.com

  • Ondernemers toerisme harkema (2)
  • Ondernemers toerisme harkema (3)
  • Ondernemers toerisme harkema (4)
  • Ondernemers toerisme harkema (5)
  • Ondernemers toerisme harkema (6)
  • Ondernemers toerisme harkema (7)
  • Ondernemers toerisme harkema (8)
  • Ondernemers toerisme harkema (9)
Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Voordeelboekje 2025

Voordeel,- en infoboekje Zuidhorn weer op de mat: profiteren van kortingen

02 september 2025    Zuidhorn-nieuws
Ook gratis af te halen bij een aantal winkeliers
Lees verder →
Lucas-zandberg

Lucas Zandberg presenteert zijn nieuwe roman ‘ Rustimo’ in Zuidhorn

02 september 2025    Zuidhorn-nieuws
Op vrijdag 19 september bij de Peter, Pieternel en Meindert show
Lees verder →
Gemeentehuis-zuidhorn

Over raadsoverleg, #Posifiets & Woonplek voor statushouders

02 september 2025    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Westerkwartier Gemeentenieuws 2 september
Lees verder →
Schilder waar je blij van wordt

Kom naar het Cultureel Centrum Zuidhorn en win een kunstwerk

01 september 2025    Zuidhorn-nieuws
Op zaterdag 6 september vieren we de opening van het nieuwe culturele seizoen in het Cultureel Centrum Zuidhorn met een bruisende middag vol activiteiten.
Lees verder →
Samen aan tafel-2025

Najaarsprogramma Samen aan tafel bekend

01 september 2025    Zuidhorn-nieuws
Gezellig samen aan tafel om eenzaamheid te verbreken.
Lees verder →
Old stars talero

Seizoen gestart voor jeugd en senioren tafeltennisvereniging Talero

01 september 2025    Zuidhorn-nieuws - Sport
Ook de Old Stars zijn weer begonnen
Lees verder →