Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Theatrale dialoog doet oude tijden herleven!

30 augustus 2009    Zuidhorn-nieuws
Historische Kring Zuidhorn toont eeuwenlange band tussen Hanckemaborg en hervormde kerkDe bewoners van de Hanckemaborg waren onlosmakelijk met de hervormde kerk van Zuidhorn verbonden. Dat kunt u binnenkort ervaren en beleven. Op

Historische Kring Zuidhorn toont eeuwenlange band tussen Hanckemaborg en hervormde kerk

De bewoners van de Hanckemaborg waren onlosmakelijk met de hervormde kerk van Zuidhorn verbonden. Dat kunt u binnenkort ervaren en beleven. Op 12 september van 12.00 tot 16.00 uur presenteert de Historische Kring Zuidhorn namelijk een veelzijdig evenement ter gelegenheid van Open Monumentendag. Ook kinderen zijn van harte welkom. De activiteiten vinden plaats in en bij de hervormde kerk aan de Jellemaweg te Zuidhorn, ingang via de noordkant (pad).

De bewoners van de borg Hanckema hoorden bij de belangrijkste families van Zuidhorn. Doordat ze veel landerijen bezaten hadden ze bepaalde rechten waaronder het meebeslissen in kerkelijke zaken. Zo hadden zij een stem in de benoeming van de dominee. Tegelijkertijd zorgden de rijke families er ook voor dat de kerk een mooie inrichting kreeg. Ze betaalden bijvoorbeeld gezamenlijk de fraai versierde preekstoel waarop dan ook de wapens van al die families te ontdekken zijn. Het orgel uit 1792 is gefinancierd door Maurits Clant van Hanckema en Willem Horema Siccama van Klinckema

Van de bewoners van de borg Hanckema zijn vooral zaken te vinden met betrekking tot de familie Clant. Onder andere herenbanken, rouwborden en graven. Ze zijn makkelijk te herkennen aan het wapen met drie zilveren vissen op een blauw veld. De kerk bezit ook een zilveren avondmaalsbeker die in 1693 door Derk Clant geschonken is en een kanselbijbel die Maurits Clant aan de kerk gaf.
Rondom deze rijkdom heeft de Hanckemacommissie van de Historische Kring Zuidhorn een gevarieerd programma opgezet.

Speciaal voor deze gelegenheid heeft de heer Ad Schijve een onderhoudendetheatrale dialoog geschreven, die oude tijden doet herleven. De uitvoering van de dialoog is mede tot stand gekomen door de Rederijkerskamer Eendracht. Kerkorganist Kees Kugel verzorgt de opmaat tot de dialoog. Max Dalenoort neemt de historische kledij voor haar rekening.

Programma van 12.00 tot 16.00 uur
Op ieder heel en half uur wordt u door orgelspel uitgenodigd voor een theatrale dialoog tussen dominee Heeres en Evert Bartholt Bindervoet. Zij hebben een meningsverschil over de afbraak van de borg en voeren u mee door de interessante ontstaansgeschiedenis van het kerk en het interieur.

Er wordt een rondleiding verzorgd langs allerlei zaken die direct verwijzen naar de Hanckemabewoners.

Ter gelegenheid van deze dag is de avondmaalsbeker te zien die Derk Clant in 1693 aan de kerk schonk!

Bezoekers hebben de mogelijkheid om onder deskundige leiding het orgel van Schnitger en Freytag uit 1793 van dichtbij te bekijken.

Er is een permanente powerpointpresentatie over de relatie borgbewoners en kerk in de consistoriekamer.

U kunt met uw gezin op de foto als de Hanckemabewoners van begin 1800. Neem wel zelf een camera mee. Kinderen mogen onder begeleiding de wapens en teksten van de grafstenen van de Hanckemabewoners met grafiet op papier tevoorschijn toveren en ansichtkaarten met “Groeten uit...” invulling geven. In een stand van de Historische Kring Zuidhorn kunt u informatie en eigen uitgaven vinden.

Fotobijschrift: Kinderen toveren met grafiet de letters tevoorschijn van een graf van een van de oud-bewoners van de Hanckemaborg



Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

20260321 zonnewensentrekking 1

Zonnewensen vervuld voor bewoners Zonnehuis Oostergast

26 maart 2026    Zuidhorn-nieuws
initiatief van de Stichting Vrienden van Zonnehuis Oostergast
Lees verder →
E-waste-de-brug

Een beter milieu, begint bij De Brug!

26 maart 2026    Zuidhorn-nieuws - fotos
Groep 7b/8b van basisschool De Brug uit Zuidhorn doet mee aan de EWasterace
Lees verder →
Zwerfvuilactieaduard

“Help de wereld” en “de natuur gaat kapot”

23 maart 2026    Zuidhorn-nieuws
Aftrap zwerfafvaldag bij SWS De Adeborg te Aduard
Lees verder →
Politieauto

Zichtbaar Veilig: excursie langs (on)veilige plekken in Westerkwartier

22 maart 2026    Zuidhorn-nieuws
Initiatief van Gemeenteraadsleden Annelie Bonnet (D66) en Myra Eeken-Hermans (PvdA)
Lees verder →
Ieder kind een boom-grootegast nederveen-jelmer 20-03-2026 fotoevertbuiten

Eerste fruitboom uitgereikt voor project ‘Ieder kind een boom’

20 maart 2026    Zuidhorn-nieuws
Basisschoolkinderen en schoolmedewerkers konden de afgelopen weken een gratis fruitboom aanvragen. In totaal hebben 3.240 liefhebbers een boom aangevraagd, een mooi resultaat.
Lees verder →
Ard van der tuuk burgemeester

Voorlopige uitslag gemeenteraadsverkiezingen 2026

20 maart 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
gemeente Westerkwartier houdt vrijdag duidingsdebat in gemeentehuis
Lees verder →