Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Sneller thuis: 175 miljoen voor betere bereikbaarheid “Westflank”

27 februari 2025    Zuidhorn-nieuws
Aanpak Knooppunt West End en Reitdiepplein, busbanen en ventwegen aangelegd tussen knooppunt Reitdiepplein en Nieuwklap
Ringwestverbindt

Rijksoverheid, provincie en gemeente Groningen willen tot 2040 175 miljoen euro extra investeren in maatregelen voor verbetering van de bereikbaarheid van de westkant van de stad (de “Westflank”) en de verbinding van de stad met de regio Noordwest Groningen.

De grootste ingreep is het verdiepen van de westelijke ringweg bij knooppunt West End. Daar komt over de verdiepte ringweg een nieuwe verbindingsweg tussen de oude Friesestraatweg en de Diamantlaan in Vinkhuizen, met een fiets- en een wandelpad. De huidige verkeerslichten verdwijnen. Volgens plan begint de aanpak van dit knooppunt in 2029. Dan kan het werk in 2032 klaar zijn. De gemeente en de provincie zien de ombouw van dit deel van de westelijke ringweg als eerste stap in de richting van het volledig verdiepen van de Ring West tussen West End en Ring Noord.  

Reitdiepplein 
Voorafgaand aan de ombouw van knooppunt West End wordt het knooppunt Reitdiepplein omgebouwd tot een half klaverblad en opnieuw ingericht voor auto-, bus- en fietsverkeer. Hier komt aan de zuidkant de ontsluitingsweg van de wijk De Nieuwe Held. De doorfietsroute Groningen – Zuidhorn gaat met een tunnel onder deze nieuwe weg door. Aan de noordkant krijgt ook de wijk Reitdiep een extra aansluiting; mede naar aanleiding van wensen van inwoners en bedrijven. De werkzaamheden aan het Reitdiepplein beginnen naar verwachting in 2028. Ook wordt de N355 tussen knooppunt Reitdiepplein en Nieuwklap verbreed met busbanen. 

Aanpak N355 
Ter verbetering van de doorstroming en verkeersveiligheid komen er busbanen tussen knooppunt Reitdiepplein en Nieuwklap. Bij Slaperstil verdwijnt de aansluiting van de Zijlvesterweg met de N355, en daarmee ook de verkeerslichten die hier staan. De Zijlvesterweg krijgt voor lokaal verkeer een tunnel onder de N355. Daarnaast worden er ventwegen aangelegd. De aanpak van de N355 is in 2023 tijdelijk uitgesteld in afwachting van het onderzoek dat nu is afgerond, en kan nu verder. 

Met de ombouw van het Reitdiepplein en de N355 gaat een lang gekoesterde wens van de provincie in vervulling. Dit gedeelte van de N355 staat bekend als een van de drukste en gevaarlijkste wegen van de provincie Groningen. Gedeputeerde Johan Hamster: “Door de aanpak van het Reitdiepplein en de maatregelen op de N355 maken we dit weggedeelte aantrekkelijker voor bus én auto, en veel veiliger. Ook fietsen tussen Groningen en Zuidhorn wordt aantrekkelijker en veiliger, doordat de verkeerslichten bij Slaperstil verdwijnen.” 

Gezamenlijke “ontwikkelagenda” van Rijk en regio
De in totaal meer dan 15 grotere en kleinere  maatregelen komen voort uit gezamenlijk onderzoek dat bureau Sweco in opdracht van de provincie, de gemeente Groningen en de Rijksverheid heeft gedaan naar de “gebiedsgerichte ontsluiting” van de Westflank van Groningen. De aanleiding voor het onderzoek is de bouw van ruim 11.000 nieuwe woningen aan de westkant van de stad Groningen, tussen 2020 en 2040. Het gaat om een onderzoek in het kader van het Meerjaren Investeringsprogramma Infrastructuur en Transport (MIRT) van het Rijk. Alle maatregelen zijn vastgelegd in een gezamenlijke “ontwikkelagenda.” Het Rijk betaalt de helft van de benodigde 175 miljoen euro, de provincie en de gemeente Groningen samen de andere helft. 

Fiets en bus aantrekkelijk maken, sluipverkeer ontmoedigen
De ontwikkelagenda is erop gericht lopen, fietsen en het openbaar vervoer aantrekkelijker te maken en de doorstroming op de westelijke ringweg en de Friesestraatweg tussen Groningen en Aduard (N355) te verbeteren. Betere doorstroming op deze doorgaande wegen helpt ook het sluipverkeer door woonwijken te verminderen. Het tegengaan van sluipverkeer is een dringende wens van inwoners van vooral Vinkhuizen en Hoogkerk. Inwoners hebben tijdens het onderzoek meegedacht over bestaande en toekomstige knelpunten, en mogelijke oplossingen daarvoor: eerst over huidige en toekomstige knelpunten en daarna over de mogelijke oplossingen daarvoor. 

40 miljoen voor fietsverbindingen
Van de 175 miljoen euro gaat zo’n 40 miljoen naar de aanleg van nieuwe fietsroutes. Zo komt er tussen de noordkant van de wijken Paddepoel en Vinkhuizen een nieuwe fiets- en loopbrug over de westelijke ringweg en het Reitdiep. Ook dat is een wens van inwoners. De voorlopige naam van deze brug is de “Reitdieploper.”

Voor fietsers en voetgangers komen er in de Westflank meer snelle verbindingen van en naar de binnenstad. De in 2024 geopende Suikerzijderoute wordt in twee richtingen verlengd: via Hoogkerk naar bedrijventerrein Westpoort en naar de binnenstad.  Er komt ook een directe verbinding tussen Vinkhuizen en het Stadspark, door het nieuwe stadsdeel De Suikerzijde. Wethouder Philip Broeksma van de gemeente Groningen: “Door te investeren in meer en betere fietsverbindingen maken we werk van onze visie van de ‘doorwaadbare stad’: een stad die je bij voorkeur lopend of per fiets doorkruist, veilig, snel en comfortabel. En niet meer vanzelfsprekend met de auto.” 

 

 Op de website www.ringwestverbindt.nl zijn alle voorstellen te vinden en geïllustreerd met kaarten en foto’s. 

Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Archeologie-tussen-de-gasten (10)

Archeologen graven van alles op in Zuidhorn ( zelfs een oefenboerderij van de brandweer)

03 augustus 2025    Zuidhorn-nieuws - fotos
Zuidhorn ook al in de ijzertijd bewoond
Lees verder →
Abdij artvark live  eric van nieuwland

Jaarprogramma 2025-2026 Abdijconcerten bekend

31 juli 2025    Zuidhorn-nieuws
De kaartverkoop van het nieuwe seizoen gestart.
Lees verder →
Lantaarnpaal-poster-juli (1)

Nieuws van de lantaarnpaal #2

31 juli 2025    Zuidhorn-nieuws
Het aanplakbiljet is van alle tijden, denk aan Luther die zijn stellingen kenbaar maakte door ze aan de deur te spijkeren. Ook de lantaarnpaal is een gewillig object om boodschappen of oproepen te doen.
Lees verder →
Aduarderzijl-2025-2

Op de fiets door bijzondere landschap tussen Ezinge, Garnwerd en Schilligeham

31 juli 2025    Zuidhorn-nieuws
Zaterdag 16 augustus vanuit Museum Wierdenland, Ezinge
Lees verder →
Varen-bootje-matsloot

Rondje Zummer kiest het ruime sop en vaart Westerkwartier binnen

30 juli 2025    Zuidhorn-nieuws
Vanaf 18 augustus doet verslaggeversduo Maartje Ettema en Niiwino Geertsema, Schaphalsterzijl, Ezinge en Aduarderzijl en Garnwerd aan
Lees verder →
Politieauto

Verdacht persoon snuffelt rond in tuinen in Zuidhorn

29 juli 2025    Zuidhorn-nieuws
“Maakt er een rommeltje van”
Lees verder →