Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Rioolwaterzuivering in Gaarkeuken 3,8 miljoen euro duurder

3 april 2024    Zuidhorn-nieuws - fotos
door verduurzaming en indexatie
Persleidingen

Het Waterschap Noorderzijlvest trekt 857.000 euro uit om de nieuwe rioolwaterzuivering in Gaarkeuken te verduurzamen. Het algemeen bestuur heeft ermee ingestemd om een bandindikker te plaatsen en een drukriool aan te leggen. Daarnaast heeft het akkoord gegeven aan een aanvullend krediet van ruim 3 miljoen euro voor extra indexatiekosten.

De bouw van de rwzi is al in volle gang. Naast de nieuwe zuivering realiseert het waterschap een afvalwatertransportsysteem, bestaande uit circa 20 kilometer aan persleidingen en rioolgemalen (nieuwbouw en renovatie). De totale kosten van het project rwzi Westerkwartier bedragen inclusief het extra krediet nu 66,9 miljoen euro.

Het werk is gegund aan respectievelijk ADS Groep Water (rwzi) en Strukton (persleidingen en gemalen). 2025 wordt de nieuwe rwzi opgeleverd. Ze is de samenvoeging van de bestaande en verouderde zuiveringslocaties van Marum, Zuidhorn en Gaarkeuken. De locaties in Marum en Zuidhorn worden gesloopt.

 

 

De nieuwe zuivering wordt gerealiseerd met 'de best beschikbare technieken', maar als onderdeel van de aanbestedingsprocedure vroeg het waterschap de markt ook om met ‘duurzaamheidsvoorstellen’ te komen. ADS Groep Water werkte er 5 uit, waarvan er nu 2 groen licht hebben gekregen van het algemeen bestuur: een bandindikker en de aanleg van drukriool.

De bandindikker zorgt voor een lager slibvolume van het secundair slib, en dus ook voor lagere transportkosten. Daarnaast kan het ontwerp van de zuivering door de inzet van de bandindikker worden ‘geoptimaliseerd’ waardoor er minder slib vrijkomt. Dat heeft een positief effect op de exploitatie van de rwzi, die door het waterschap wordt berekend op jaarlijks 175.000 euro. Minder slib betekent ook minder slibtransporten, goed voor de CO2-footprint van de rwzi en voor de omwonenden omdat minder vrachtwagens minder overlast betekent.

De aanleg van het drukriool komt er op verzoek van omwonenden. Zij willen afgekoppeld worden van hun IBA’s (Individuele Behandeling van Afvalwater) en aangesloten op de rioolwaterzuivering Gaarkeuken. Om aan die wens tegemoet te komen moeten ze worden aangesloten middels een persleiding en rioolgemaal. Die toepassing vergroot het draagvlak voor de nieuwe rwzi, schrijft het waterschap, dat de kosten voor de aanleg voor het drukriool voor zijn rekening neemt, hoewel dit in feite een kerntaak is van de gemeente Westerkwartier. Zij stemt wel in met versnelde afschrijving van de IBA’s en neemt het beheer en onderhoud van drie rioolgemalen voor haar rekening.

Van de vijf duurzaamheidsvoorstellen haalden celluloseterugwinning, intelligente processturing en een digital beheersysteem (digital twin) de eindstreep niet. Het proces van celluloseterugwinning ziet het bestuur niet zitten omdat het de risico’s in de operationele sfeer vergroot. Intelligente processturing zou het informatiebeveiligingsniveau van de rioolwaterzuiveringen van het waterschap naar beneden halen en voor implementatie van digital twin is het waterschap nog niet klaar. “Het systeem kan ook achteraf nog worden aangeschaft”, staat in het voorstel voor aanvullend krediet dat vorige week goedkeuring heeft gekregen van het algemeen bestuur.

bron: h20waternetwerk

Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Expeditie excursie

Fotografie-expeditie Gronings Licht voor het hele gezin

11 februari 2026    Zuidhorn-nieuws
In de voorjaarsvakantie met kunstenaar Kitty Boon
Lees verder →
Gemeentehuis-zuidhorn

Over Bewonersavonden, Gemeenteraadsverkiezingen en hulp bij belastingaangifte

10 februari 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Westerkwartier Gemeentenieuws 3 februari
Lees verder →
De potvis - de klusjesman met moeder en haar twee dochters-1

Cast klaar voor De Potvis

09 februari 2026    Zuidhorn-nieuws
vrijdag 13 februari is de première van De Potvis door rederijkamer Eendracht
Lees verder →
Cda ferdinand zomerman geert kooiker jan riemeijer

“Thuis in het Westerkwartier”

09 februari 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
CDA Westerkwartier presenteert verkiezingsprogramma 2026–2030
Lees verder →
Wifag-hoogdrukkrantenpers

Weer unieke donatie voor Museumdrukkerij IJzer en Lood

09 februari 2026    Zuidhorn-nieuws
maquette van een Wifag-hoogdrukkrantenpers
Lees verder →
Mathijs vening ongeslagen tegen tjuchem 3

Eerste seniorenteam van tafeltennisvereniging Talero verstevigd koppositie

09 februari 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport
TTV Talero 1 ruim aan kop in 2e klasse
Lees verder →