Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Oud en nieuw in de mantelzorg bijeen

4 december 2009    Zuidhorn-nieuws
Statencommissie brengt oud en nieuw in de mantelzorg bijeen Meer dan 90 bestuurders, beleidsmakers en medewerkers uit het veld kwamen donderdag 26 november bijeen in het provinciehuis tijdens een conferentie over mantelzorg en

Statencommissie brengt oud en nieuw in de mantelzorg bijeen


Meer dan 90 bestuurders, beleidsmakers en medewerkers uit het veld kwamen donderdag 26 november bijeen in het provinciehuis tijdens een conferentie over mantelzorg en mantelzorgondersteuning. Het doel van de conferentie was veranderende toekomstperspectieven in beeld brengen, nieuwe spelers op het gebied van mantelzorgondersteuning presenteren en handvatten bieden voor toekomstig beleid. De conferentie werd georganiseerd door de Statencommissie Welzijn, Cultuur en Sociaal beleid in samenwerking met het projectbureau WonenWelzijnZorg, het provinciaal Coördinatiepunt Vrijwillige Thuishulp en Mantelzorg en het mantelzorgersplatform Hattinga Verschure. Commissaris van de koningin, Max van den Berg was dagvoorzitter. De Statencommissie is verheugd dat de conferentie verschillende partijen dichter bij elkaar heeft gebracht en dat dit mogelijkheden biedt voor de intensivering van bestaande en het ontwikkelen van nieuwe samenwerkingsmogelijkheden. De conferentie was een vervolg op de mantelzorgconferentie gehouden in 2006.

Ontmoeting tussen 'oude' en 'nieuwe' spelers
Onder de titel: 'Mantelzorgondersteuning: Wie is verantwoordelijk? richtte de conferentie zich vooral op het fenomeen dat er sinds kort een aantal nieuwe ‘spelers’ (organisaties) actief zijn. Deze organisaties voelen zich verantwoordelijk voor het ondersteunen van mantelzorgers. De conferentie had als doel ‘oude’ spelers op het gebied van mantelzorg (gemeenten, provincie, uitvoerend veld en belangenbehartigers) te informeren over ontwikkelingen en opvattingen van nieuwe spelers. Op deze manier werd een ieder de mogelijkheid geboden zijn eigen werkzaamheden en beleid verder te ontwikkelen en daar waar mogelijk samenwerking te zoeken. Menzis (zorgverzekeraars), KAW architecten (volkshuisvesting) en het landelijke project ‘Werk&Mantelzorg’ (werkgevers) hielden een inleiding over de rol van hun organisatie in de mantelzorgondersteuning.
De dag werd afgesloten met een forumdiscussie waarbij bestuurders en deskundigen met elkaar, de inleiders en de zaal in debat gingen. Gedeputeerde Pim de Bruijne gaf aan dat hij de provinciale financiële inzet voor het provinciaal coördinatiepunt voor vrijwillige thuishulp en mantelzorg bij het CMO wil handhaven, ondanks de bezuinigingen die de provincie op het gebied van welzijn moet doorvoeren.

Conferentie biedt perspectief
De conferentie is door de deelnemers als succesvol ervaren. Deelnemers uit verschillende sectoren gaven aan dat de conferentie inspiratie en concrete handvatten had opgeleverd voor nieuwe beleidsinitiatieven en werkzaamheden. Zo werd er onder meer gesproken over wet- en regelgeving en financieringsstromen. Onderwerpen die bij kunnen dragen aan een optimale toekomstige samenwerking op het gebeid van de mantelzorgondersteuning. De informele gedeelten van de conferentie werden door de ‘oude’ en ‘nieuwe’ spelers goed gebruikt om eerste afspraken te maken voor verder overleg en mogelijke samenwerking.

Terugblik naar eerste conferentie in 2006
Het is de tweede keer dat organisaties die zich bezighouden met mantelzorg en mantelzorgondersteuning bijeenkomen tijdens een conferentie in het provinciehuis. De eerste conferentie vond plaats in 2006, aan de vooravond van de invoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). Met die invoering van de WMO werd de beleidsverantwoordelijkheid voor de mantelzorgondersteuning verplaatst van het rijk naar de gemeenten.

Mantelzorgers
Mantelzorg is vaak langdurig en intensief. In Nederland verlenen 2,4 miljoen mensen jaarlijks mantelzorg. Zo'n 750.000 mantelzorgers zorgen meer dan acht uur per week én langer dan drie maanden voor een ander. Tussen 150.000 en 200.000 mantelzorgers voelen zich zwaar belast. Mantelzorgers zorgen voor bijvoorbeeld een chronische ziek, gehandicapt of hulpbehoevend familielid, een vriend of kennis. (Bron: "Mantelzorg in getallen" (uitgave: Sociaal en Cultureel Planbureau, 2003).



4-12-2009 WIZ
***

Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Kiz 2026  large

Kom in Zuidhorn: dé dag om Zuidhorn te beleven

10 september 2026    Zuidhorn-nieuws - fotos
Inwoners en bezoekers op een gezellige manier laten kennismaken met alles wat Zuidhorn te bieden heeft
Lees verder →
Open monumentendag

Open Monumentendag: 53 deelnemers en veel activiteiten

10 september 2026    Zuidhorn-nieuws
Zaterdag 12 september biedt uitgebreide mogelijkheden om op bezoek te gaan bij de monumentale gebouwen in het Westerkwartier.
Lees verder →
Aduard

In gesprek over open graven De Lindt bij Aduard

10 september 2026    Zuidhorn-nieuws
Raadsleden Sterk Westerkwartier en D66 in gesprek met bewoners over haalbaarheidsonderzoek
Lees verder →
Wolf

Extra budget voor subsidie wolfwerende rasters

10 september 2026    Zuidhorn-nieuws
De provincie Groningen stelt in 2026 € 500.000 extra beschikbaar voor de subsidieregeling voor wolfwerende rasters.
Lees verder →
Denk-vooruit-bushokje-v1

Wat is de kracht van jouw dorp in een noodsituatie? In gesprek over maatschappelijke weerbaarheid

09 september 2026    Zuidhorn-nieuws
We leven in een tijd waarin alles vanzelfsprekend lijkt – stroom uit het stopcontact, bereik op uw telefoon, volle schappen in de winkel. Tot het er ineens niet meer is
Lees verder →
Jeu de boules 2026 (3)

Fijne Jeu de boules dag op de banen in Zuidhorn

08 september 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport
Finale wedstrijden van Stichting Jeu de Boules Westerkwartier
Lees verder →