Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Onduidelijkheid gevolgen fracken baart gemeente zorgen

24 juni 2015    Zuidhorn-nieuws
Over de gevolgen van het toepassen van de fracking-methodiek voor mens en milieu is veel onduidelijkheid.
Nam

De gemeenten Zuidhorn en Winsum en provincie Groningen stellen in een gezamenlijke brief aan minister Kamp, dat mensen bezwaar moeten kunnen maken tegen fracken. Volgens beide gemeenten en de provincie staan de fracking-activiteiten niet in het winningsplan, dat bepaalt hoe het gas in Groningen mag worden gewonnen.

Motie
De brief aan minister Kamp komt voort uit een motie over fracken, die de raad van Zuidhorn onlangs heeft aangenomen. De gemeente gaat, middels een brief aan de NAM, bepleiten te stoppen met deze winningsmethodiek zolang er niet onomstotelijk is komen vast te staan dat er geen nadelige gevolgen optreden. Daarnaast bepleit de gemeente bij het Kabinet uitstel van fracking, vooralsnog in ieder geval voor een jaar. In die periode kan de gemeente meer informatie en duidelijkheid verkrijgen over de gevolgen van fracking en het neutraliseren van de gevolgen ervan.

Risico’s
Over de gevolgen van het toepassen van de fracking-methodiek voor mens en milieu is veel onduidelijkheid. Deskundigen zijn het niet eens over de mogelijke risico’s die fracken met zich meebrengt. Deze onduidelijkheid baart de gemeenten zorgen. De zorgen hebben zowel betrekking op de schade aan vastgoed, economie, milieu en leefbaarheid als de veiligheid van de inwoners.

Fracken
Fracken is een winningsmethodiek die de NAM gebruikt om de toestroom van het aardgas op peil te houden. Bij frack-werkzaamheden wordt vloeistof onder hoge druk via de boorput in een gasveld gepompt. Door de hoge druk worden op circa drie kilometer diepte op gecontroleerde wijze plaatselijk scheuren in het gashoudende gesteente gemaakt. De frack-vloeistof bestaat uit water (90%), chemicaliën (2%) en kleine keramiekkorrels (8%). De korrels blijven als opvulmiddel in het gesteente achter. Zij houden de gecreëerde scheuren open, zodat het gas beter en sneller naar de boorput kan stromen. Hierdoor wordt de gaswinning bevorderd. Meer dan de helft van de vloeistof wordt weer geproduceerd uit het gasveld en afgevoerd. De rest blijft achter in het gashoudende gesteente. Meer informatie over fracking is te vinden op de website van de NAM.

Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Kiz 2026  large

Kom in Zuidhorn: dé dag om Zuidhorn te beleven

10 september 2026    Zuidhorn-nieuws - fotos
Inwoners en bezoekers op een gezellige manier laten kennismaken met alles wat Zuidhorn te bieden heeft
Lees verder →
Open monumentendag

Open Monumentendag: 53 deelnemers en veel activiteiten

10 september 2026    Zuidhorn-nieuws
Zaterdag 12 september biedt uitgebreide mogelijkheden om op bezoek te gaan bij de monumentale gebouwen in het Westerkwartier.
Lees verder →
Aduard

In gesprek over open graven De Lindt bij Aduard

10 september 2026    Zuidhorn-nieuws
Raadsleden Sterk Westerkwartier en D66 in gesprek met bewoners over haalbaarheidsonderzoek
Lees verder →
Wolf

Extra budget voor subsidie wolfwerende rasters

10 september 2026    Zuidhorn-nieuws
De provincie Groningen stelt in 2026 € 500.000 extra beschikbaar voor de subsidieregeling voor wolfwerende rasters.
Lees verder →
Denk-vooruit-bushokje-v1

Wat is de kracht van jouw dorp in een noodsituatie? In gesprek over maatschappelijke weerbaarheid

09 september 2026    Zuidhorn-nieuws
We leven in een tijd waarin alles vanzelfsprekend lijkt – stroom uit het stopcontact, bereik op uw telefoon, volle schappen in de winkel. Tot het er ineens niet meer is
Lees verder →
Jeu de boules 2026 (3)

Fijne Jeu de boules dag op de banen in Zuidhorn

08 september 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport
Finale wedstrijden van Stichting Jeu de Boules Westerkwartier
Lees verder →