Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Nieuwe tentoonstelling museum Aduard over Cisterciënzer kloosterarchitectuur

25 maart 2019    Zuidhorn-nieuws
Boekje met vier fiets-, auto- en wandelroutes voeren langs deze “Juweeltjes in het groen”
Kloostermuseum aduard ziekenzaal

Op 2 april 2019 opent het Kloostermuseum Aduard zijn deuren voor de nieuwe tentoonstelling ‘Van klei naar klooster’. Het onderwerp van de tentoonstelling is de bouwkunst van de Cisterciënzer orde, de stichter van het klooster Aduard. De Cisterciënzer bouwstijl kenmerkt zich door strenge eenvoud en hoogwaardig vakmanschap. De Cisterciënzers introduceerden rond het jaar 1200 ook het bouwen met baksteen in onze streken. Als gevolg daarvan kwamen in de daarop volgende eeuw jaar meer dan honderd bakstenen kerken en kerkjes tot stand in het Groninger land. De meeste staan er nog!

Van de Aduarder kloostergebouwen is alleen de ziekenzaal uit 1297 overgebleven, die de laatste vierhonderd jaar als protestantse ‘Abdijkerk’ in gebruik is. Deze kerk/ziekenzaal is gebouwd in de typisch Groninger romano-gotische stijl in baksteen. In deze stijl is een groot aantal kerken gebouwd in de hele provincie Groningen.

Een door het museum uitgegeven boekje met vier fiets-, auto- en wandelroutes voert u langs deze “Juweeltjes in het groen”. De routes leiden naar kerkjes rond Aduard, Ten Boer en tweemaal langs die in de omgeving van Loppersum. De uitgave is samengesteld in samenwerking met de 50-jarige Stichting Oude Groninger Kerken.

De tentoonstelling schenkt ook aandacht aan de architectuur van een heel modern Cisterciënzer klooster: het klooster Koningsoord van de zusters Trappistinnen in Oosterbeek. De bouwkundige idealen uit 1100 blijken ook nu nog steeds een inspiratiebron.

Er wordt een film getoond die speciaal voor deze tentoonstelling is gemaakt door Willem Kroon. Tevens kan men aan de hand van een 3D-applicatie langs de contouren van het vroegere klooster wandelen en beelden van het Aduard uit de Middeleeuwen bekijken.

Foto: De voormalige ziekenzaal van het klooster Aduard.

Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

De brug - sinterklaas 2025 1

Sinterklaas en pieten komen met legervoertuig aan op De Brug in Zuidhorn

05 december 2025    Zuidhorn-nieuws
Begroet door 280 leerlingen en hun ouders
Lees verder →
Winterfair 2024 (1)

De leukste kerstmarkten en vieringen in het Westerkwartier

03 december 2025    Zuidhorn-nieuws
Hele maand in het teken van gezelligheid en vieren
Lees verder →
Lisette en auke kerststallen

Kerststallen te koop voor toneelvoorstelling

03 december 2025    Zuidhorn-nieuws
nagelaten door een gewaardeerd lid van Eendracht
Lees verder →
Terp van ezinge

Nieuw perspectief van het Reitdiepgebied

03 december 2025    Zuidhorn-nieuws
inwoners, boeren, ondernemers en andere betrokkenen kunnen een inkijkje nemen in de conceptversie van het Perspectief
Lees verder →
Stretchtent

De ultieme gids voor het kopen van een stretchtent

03 december 2025    Zuidhorn-nieuws
Een stretchtent is voor veel evenementen een ideale oplossing.
Lees verder →
 

SGP Westerkwartier zoekt nieuwe lijsttrekker: unieke kans voor betrokken kiezers.

03 december 2025    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Voor het eerst in de geschiedenis is de functie openbaar opengesteld.
Lees verder →