Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

“Natuurbegraafplaats in het natuurgebied Knooppolder”

27 maart 2023    Zuidhorn-nieuws
Gemeente werkt in principe mee aan natuurbegraafplaats bij Aduard

Gemeente Westerkwartier werkt in principe mee aan het inrichten van een natuurbegraafplaats aan de Spanjaardsdijk in Aduard. Het ontwikkelen van deze natuurbegraafplaats is een particulier initiatief. Het gaat om een terrein in het natuurgebied Knooppolder, dat grenst aan de Spanjaardsdijk Zuid. Met deze principe-uitspraak kan de initiatiefnemer het plan verder uitwerken. De gemeente stelt hieraan een aantal voorwaarden.

Gemeente werkt mee onder een aantal voorwaarden
Voor de uitvoering van dit plan is het nodig, dat de initiatiefnemer de procedure voor een nieuw bestemmingsplan volgt. Daarnaast vraagt de gemeente de initiatiefnemer een onderzoek te doen naar haalbaarheid. Hieruit moet blijken, dat een duurzaam en maatschappelijk verantwoord gebruik en beheer van het gebied als natuurgebied en natuurbegraafplaats geborgd is. Ook een voorwaarde is, dat de initiatiefnemer de omgeving betrekt bij de uitwerking van zijn plannen.

De raad stelt het bestemmingsplan vast en wijst de locatie aan als bijzondere begraafplaats. Het college geeft uiteindelijk toestemming voor het in gebruik nemen van de natuurbegraafplaats.

De natuurbegraafplaats komt in het natuurgebied Knooppolder
Knooppolder is een groot natuurgebied aan de zuidkant van het Van Starkenborghkanaal tussen Zuidhorn en Aduard. Het gebied is na verbreding en verdieping van het kanaal ontstaan als slibdepot. Na bijna 60 jaar is op het slib een uniek natuurgebied ontstaan. De bedoeling is, dat de begraafplaats in de noordoosthoek van het natuurgebied komt. De ingang is aan de Spanjaardsdijk Zuid. De natuurbegraafplaats wordt ongeveer 0,8 ha. Het aantal graven is nog niet bekend. Op dit moment gaat de initiatiefnemer uit van 6 à 7 begrafenissen per jaar.

Nota Begraafplaatsenbeleid biedt ruimte aan twee natuurbegraafplaatsen
In de nota Begraafplaatsenbeleid 2022 t/m 2026 staan de eerste kaders voor een natuurbegraafplaats. Na bekendmaking van de nadere voorwaarden en de beleidsregels voor natuurbegraafplaatsen, heeft de gemeente meerdere verzoeken gekregen. Eind januari 2023 ontving de gemeente het eerste, voldoende uitgewerkte verzoek voor een natuurbegraafplaats aan de Spanjaardsdijk Zuid in Aduard.

Wethouder Ruimtelijke Ordening Hans Haze: “De inrichting van een natuurbegraafplaats draagt bij aan het behoud van dit unieke natuurgebied in de gemeente. De initiatiefnemer zorgt met dit plan voor een mooie ontwikkeling om het gebied in stand te houden.” 

Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Elena vakwedstrijd (4)

Elena uit Zuidhorn hoort nu al bij de landelijke top 8 van mbo-interieurstudenten

14 januari 2026    Zuidhorn-nieuws
Finale vak wedstrijd interieuradviseurs op 19 en 20 maart 2026 in de Brabanthallen
Lees verder →
Fietshelling (2)

Steigerbouwers plaatsen hellingbanen brug Zuid,- Noordhorn

14 januari 2026    Zuidhorn-nieuws
De verwachting is het werk in twee dagen is afgerond.
Lees verder →
Bauke mollematocht 2025 (1)

Bauke op weg naar laatste seizoen als profwielrenner

14 januari 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport
Eerste week van februari in de Ronde van Valencia
Lees verder →
Tim venekamp sgp

SGP presenteert Tim Venekamp uit Niehove als lijsttrekker in het Westerkwartier

14 januari 2026    Zuidhorn-nieuws
Jonge ondernemer aan het roer bij eerste deelname SGP aan lokale verkiezingen
Lees verder →
Geheugenspel droomtocht visvliet

Niet vergeten: Stemmen op geheugenspel Visvliet

12 januari 2026    Zuidhorn-nieuws
Eise Eisinga Droomtocht Visvliet dingt mee aan Kern met Pit prijsvraag
Lees verder →
Brug noordhorn open winter

Bouw hellingbanen fietsers Noordhorn begint volgende week

09 januari 2026    Zuidhorn-nieuws
Brug lager: gebruik van de hellingbanen eenvoudiger
Lees verder →