Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Minicollege en luchtfietsen bij aftrap Next Education

26 februari 2020    Zuidhorn-nieuws - Regio-nieuws
2 maart bij OBS de Opstap in Niekerk
Next education windroos (46)

Meten is weten is de komende maanden het motto van tien basisscholen van de Stichting Quadraten in de gemeente Westerkwartier. In het kader van het project Next Education gaan leerlingen van deze scholen, begeleid door de Rijksuniversiteit Groningen en het Fablab Groningen, aan de slag. De meet-thema’s zijn het weer, bodem, duisternis en luchtkwaliteit. Een deel van de meetapparatuur wordt zelf gebouwd, een deel ontvangen ze in bruikleen van de RUG. Het doel van het project is dat kinderen kennismaken met wetenschap en techniek.

“Stiekem leiden we de leerlingen op tot wetenschapper maar de vaardigheden die ze met dit project leren, zoals nieuwsgierig zijn, nauwkeurig zijn of vastleggen en analyseren van waarnemingen zijn vaardigheden die in veel beroepen van belang zijn,” aldus wetenschapsinspirator Theo Jurriens van de Groninger Universiteit. Het is niet alleen een avontuur voor de leerlingen maar ook voor de betrokken docenten. Voor hen is een speciaal trainingstraject gestart.

Schone lucht op school
Gezonde lucht is van levensbelang, zeker voor kinderen. De lucht die we iedere dag inademen is van grote invloed op onze longen. Zo is bij 1 op de 5 Nederlandse kinderen met astma het ontstaan van de ziekte gerelateerd aan stikstofdioxiden van uitlaatgassen en industrie. Het Longfonds vindt het belangrijk dat we van jongs af aan bewust zijn van het belang van gezonde lucht en juicht dit project daarom toe.

In samenwerking met het Longfonds is een lespakket ontwikkeld. Bovendien gaan leerlingen ook de luchtkwaliteit op school meten. Met een mini-stofzuiger en een kleine computer worden minuscule deeltjes in de lucht gemeten. De leerlingen gaan deze metingen niet alleen vergelijken met de andere deelnemende Quadraten-scholen, maar ook met andere regio’s in Nederland. Zo wordt in de gemeente Meppel een soortgelijk meettraject gestart.

Rondje Niekerk
Schone lucht is ook het thema bij de aftrap op 2 maart bij OBS de Opstap in Niekerk. Kinderlongarts Elin Kersten van het UMCG geeft een mini-college over longen en fijnstof. Aansluitend gaan de leerlingen en genodigden een stukje ‘luchtfietsen’. Ze doen een klein rondje Niekerk en onderweg wordt de luchtkwaliteit gemeten.

Innovatief
“We willen graag een innovatieve gemeente zijn en de leerlingen van nu zijn de burgers van de toekomst! Zij bouwen aan een duurzame samenleving en een gezonde leefomgeving is daar een belangrijk onderdeel van,” aldus wethouder Hielke Westra. “Samen met de stichting Quadraten, Universiteit en Fablab willen we graag bijdragen aan wetenschap en techniek in de klas. Zo verbeteren we met elkaar de kwaliteit van het basisonderwijs,” aldus wethouder Elly Pastoor. 

foto: Next education op de Windroos in Zuidhorn

  • Elly pastoor
Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Voorjaarskermis zuidhorn (1)

Voorjaarskermis Zuidhorn; Suikerspinnen en Springen en zwaaien

12 april 2026    Zuidhorn-nieuws - fotos
Genieten onder een mooi zonnetje
Lees verder →
Auto frans hage

Vrolijke opening expositie ‘Klassiekers in de kunst”

12 april 2026    Zuidhorn-nieuws
De expositie bestaat uit prachtige schilderijen van oldtimer auto’s gemaakt door Frans Hage en verrassende, speelse door Dick Koppers geconstrueerde voertuigen, gemaakt van oude naaimachines.
Lees verder →
Gemeentehuis-zuidhorn

VZ, Pro, CU en VVD beste basis voor stabiel bestuur komende jaren in Westerkwartier

12 april 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Sterk maakt plaats voor VVD Westerkwartier
Lees verder →
Zwaaien infocus

Expositie “Uitzwaaien” van InFocus bij Rudie Wiersma Fotografie

11 april 2026    Zuidhorn-nieuws
Vanaf 11 april 2026 tot en met 5 juni 2025
Lees verder →
Theatervoorstelling over dementie

Theatervoorstelling over dementie in Grootegast groot succes

11 april 2026    Zuidhorn-nieuws - Regio-nieuws
voorstelling gaf een inkijkje in de belevingswereld van mensen met dementie en laat je dat ook echt voelen
Lees verder →
Leekster

Leekstermeer Wandeltocht 2026

10 april 2026    Zuidhorn-nieuws - Regio-nieuws
U kunt mee doen aan deze wandeltocht. De inschrijving is inmiddels geopend
Lees verder →