Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

`Met je klompen in de Irakese klei`

2 september 2020    Zuidhorn-nieuws - fotos
Hummel in het nieuws met pieper in Irak
Hummel in irak (1)

Intrekken bestelling klant geluk bij een ongeluk

Jeroen Hummel oprichter Kurdistan Trading en bestuurslid van Holland Business Center (HBC) haalt deze week het nieuws in Koerdistan.

Dit naar aanleiding van een levering van een partij pootaardappelen. Deze levering verliep door Corona erg traag, waardoor de klant zijn bestelling introk. De aardappelen die al begonnen uit te lopen besloot hij zelf aan de man te brengen.

Een boer in Iraaks Koerdistan had belangstelling, kocht de partij en had een succesvolle eerste oogst. Hummel ging er met een kleine delegatie naartoe en zag het resultaat; een sterke, schone aardappel uit de Koerdische klei.

De opbrengst was boven verwachting. Volgend jaar kunnen ze worden vermeerderd en dan wordt veertig tot vijftig hectare gepoot.

Er werd door de lokale media ruim aandacht aan besteedt.

Bekijk hier een Drone filmpje

 

 

Vijf jaar geleden ging Jeroen Hummel het avontuur aan en richtte het bedrijf Kurdistan Trading op waarmee hij (tuin) materialen exporteert. Dat nam zo ‘n grote vlucht dat hij zich vanaf vorig jaar er volledig op ging richten. Hij werkt samen met Gardenia Centre in Sulemaniya, een culturele hoofdstad in het Noord-Oosten van Irak. Tot het Gardenia imperium behoren een winkel, kwekerij, een manege, een dierenkliniek, een hovenierstak en een groothandel en er werken nu ruim 50 mensen in deze organisatie. Iedere week zijn er leveringen uit Nederland of elders uit Europa.

Jeroen Hummel bij de oogst in Irak (Foto: Jeroen Hummel)

 

 

Jan Been van RTV Noord intervieuwde dorpsgenoot Jeroen Hummel over diens succes in Irak.

Lees hier het hele artikel van Jan Been.

Groningse kleipieper doet het goed in Irak

De Spunta, een Groningse pootaardappel, doet het goed in Iraaks Koerdistan. De aardappel is daar geïntroduceerd door het Holland Business Center en dat gebeurde eigenlijk per toeval.

Jeroen Hummel uit Noordhorn is bestuurslid van Holland Business Center (HBC) en laat enthousiast dronebeelden zien die zijn gemaakt. 'Kijk, daar op die berg zie je de wachttorens van Iran, zo dicht zaten we bij de Iraanse grens.'

Hummel is net terug uit Irak. Hij was bij de eerste oogst van de Spunta, die daar via HBC wordt verbouwd. HBC is een platform dat de handel tussen Nederland en Irak wil bevorderen.

Bij elke grens tegengehouden
Hummel: 'Een klant in Irak bestelde bij ons een partij pootaardappelen. Bij een boer in Winsum konden we een partij Spunta kopen, die begin maart per vrachtwagen werd verstuurd. Normaal is dat een tocht van een dag of acht, maar nu duurde dat door corona dik een maand.'

Bij elke grensovergang werd de vrachtwagen tegengehouden, vertelt Hummel. Vooral in Italië duurde het lang voordat de vrachtwagen de grens over mocht. 'Het was begin maart en Italië zat op slot. De aardappels begonnen al uit te lopen. Uiteindelijk was de lading bij de Iraakse grens en toen trok de klant de bestelling in.'

Zelf klant gezocht
'Tja en wat doe je dan?', vraagt Hummel zichzelf af met terugwerkende kracht. 'We hebben de koppen bij elkaar gestoken en besloten zelf maar een klant te zoeken. Dat was niet gemakkelijk, maar het is uiteindelijk gelukt. Een boer in Iraaks Koerdistan had belangstelling en heeft de partij gekocht.'

Op een akker ter grootte van twee voetbalvelden werden de aardappels gepoot. 'Een paar weken geleden belde de boer. Hij was laaiend enthousiast over de kwaliteit van de Spunta en nodigde ons uit om bij de eerste oogst te zijn. 'We zijn er met een kleine delegatie naartoe gegaan. Ook waren er mensen bij van het Nederlandse consulaat en vertegenwoordigers van de Iraakse regering.'

'Sterke aardappel'
Hummel: 'Er kwam een sterke, schone aardappel uit de Koerdische klei. Blijkbaar zijn de omstandigheden daar zo goed, dat de Spunta het heel goed doet. De opbrengst was boven verwachting. Volgend jaar kunnen we ze weer vermeerderen en dan wordt veertig tot vijftig hectare gepoot.'

  • Hummel in irak (2)
  • Hummel in irak (4)
  • Hummel in irak (5)
Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Ondertekening oprichting warmtebedrijf schollema

Warmtebedrijf Westerkwartier klaar voor de toekomst

04 juni 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Om toe te werken naar een aardgasvrije gemeente
Lees verder →
Veteranendag 2025  (1)

Regionale veteranendag in Grootegast en Sauwerd

04 juni 2026    Zuidhorn-nieuws
20 juni: Een dag om veteranen te bedanken voor hun inzet in dienst van vrede, vroeger en nu.
Lees verder →
Bert nederveen 2022

Gemeente Westerkwartier houdt koers: financiën op orde, aandacht voor toekomst

04 juni 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Nederveen: Investeren in een leefbaar Westerkwartier
Lees verder →
Puzzelrit 2026 (1)

Gezelligheidsrit Zuidhorn: Oude auto’s, Groninger uitspraken en tuinartikelen

02 juni 2026    Zuidhorn-nieuws - fotos
De griesel gait mie over de grauwe en Pokkel vol aarms en bainen
Lees verder →
Lotte hospers

Zakenkring Zuidhorn op zoek naar nieuwe voorzitter

02 juni 2026    Zuidhorn-nieuws
Lotte Hospers stopt na twee jaar
Lees verder →
Gemeentehuis-zuidhorn

Over Betalingsherinnering gemeentelijke belastingen, isolatieaanpak & Doortrappen

02 juni 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Westerkwartier Gemeentenieuws 2 juni
Lees verder →