Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Lutjegast, de geboorteplaats van Abel Tasman

26 juli 2020    Zuidhorn-nieuws - fotos
Stephan Oosterbaan maakte er een video over
Lutjegast

Lutjegast in het Westerkwartier is de geboorteplaats van de ontdekkingsreiziger Abel Janszoon Tasman (Lutjegast, 1603 – Batavia, 10 oktober 1659) Deze Nederlandse ontdekkingsreiziger staat bekend om zijn grote navigatiekennis, opgedaan in dienst van de Verenigde Oostindische Compagnie (de VOC).Na het gebied van de Indonesische eilanden verkende hij de Aziatische kuststreken van Japan tot aan India. Tasman zette als eerste Europeaan oa Tasmanie, Nieuw-Zeeland, de Tonga- en Fiji-eilanden en vele andere eilanden in de Stille Oceaan op de wereldkaart.

 

 

Naast een museum zijn er hele mooie buitenroutes met infoborden en bezienswaardigheden. Ontdek Tasmans geboortegrond ook wandelend! Een mooi startpunt is "Lutje Batavia", tegenover Abeltasmanweg 35. Hier vindt u ook een handige wandelkaart van het Westerkwartier

Het Abel Tasman Museum kan in de zomer van 2020 alleen worden bezocht na een telefonische reservering via nummer +31 (0)6 - 53 80 47 41 https://www.facebook.com/Abel-Tasman-Museum-243368229414576/


Het Abel Tasman museum richt zich op zijn leven en reizen, zijn geboorteregio en de culturen van de eilanden die hij bezocht. In dit jonge museum komen geschiedenis van land en zee en van noordelijk en zuidelijk halfrond bij elkaar. Met daarbij als belangrijkste vraag: wat betekent deze geschiedenis voor onze banden van vandaag?


De museum collectie bestaat deels uit (zee-)kaarten en boeken. In de bibliotheek wordt beoogd de complete Nederlandstalige Tasman-verzameling te onderhouden, maar ook op internationaal gebied wordt verzameld wat mogelijk is. Het meest bijzondere exemplaar is een oude replica van Tasman's scheepsjournaal uit 1642-1643.

Er zijn prachtig gedetailleerde modellen te zien van de Heemskerck en de Zeehaen, naast navigatie-instrumenten en gebruiksvoorwerpen. Ook Tasmans trouwakte uit Amsterdam en zijn testament uit Batavia (Indonesië) zijn in het museum te vinden.

 Eerder maakte Stephan Oosterbaan video’s over De Marumerlage, Natuurgebied ‘Oude Riet’ , Het Bolmeer, De lettelberterplassen, Grijpskerk, Aduard, Pieterzijl, de Rioolwaterzuiveringsinstallatie, het waterpark en de Waterschapsheuvel. » Bekijk die ook! 

  • Lutjegast wandelkaart abel tasman museum
Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Voorjaarskermis zuidhorn (1)

Voorjaarskermis Zuidhorn; Suikerspinnen en Springen en zwaaien

12 april 2026    Zuidhorn-nieuws - fotos
Genieten onder een mooi zonnetje
Lees verder →
Auto frans hage

Vrolijke opening expositie ‘Klassiekers in de kunst”

12 april 2026    Zuidhorn-nieuws
De expositie bestaat uit prachtige schilderijen van oldtimer auto’s gemaakt door Frans Hage en verrassende, speelse door Dick Koppers geconstrueerde voertuigen, gemaakt van oude naaimachines.
Lees verder →
Gemeentehuis-zuidhorn

VZ, Pro, CU en VVD beste basis voor stabiel bestuur komende jaren in Westerkwartier

12 april 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Sterk maakt plaats voor VVD Westerkwartier
Lees verder →
Zwaaien infocus

Expositie “Uitzwaaien” van InFocus bij Rudie Wiersma Fotografie

11 april 2026    Zuidhorn-nieuws
Vanaf 11 april 2026 tot en met 5 juni 2025
Lees verder →
Theatervoorstelling over dementie

Theatervoorstelling over dementie in Grootegast groot succes

11 april 2026    Zuidhorn-nieuws - Regio-nieuws
voorstelling gaf een inkijkje in de belevingswereld van mensen met dementie en laat je dat ook echt voelen
Lees verder →
Leekster

Leekstermeer Wandeltocht 2026

10 april 2026    Zuidhorn-nieuws - Regio-nieuws
U kunt mee doen aan deze wandeltocht. De inschrijving is inmiddels geopend
Lees verder →