Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Lutjegast, de geboorteplaats van Abel Tasman

26 juli 2020    Zuidhorn-nieuws - fotos
Stephan Oosterbaan maakte er een video over
Lutjegast

Lutjegast in het Westerkwartier is de geboorteplaats van de ontdekkingsreiziger Abel Janszoon Tasman (Lutjegast, 1603 – Batavia, 10 oktober 1659) Deze Nederlandse ontdekkingsreiziger staat bekend om zijn grote navigatiekennis, opgedaan in dienst van de Verenigde Oostindische Compagnie (de VOC).Na het gebied van de Indonesische eilanden verkende hij de Aziatische kuststreken van Japan tot aan India. Tasman zette als eerste Europeaan oa Tasmanie, Nieuw-Zeeland, de Tonga- en Fiji-eilanden en vele andere eilanden in de Stille Oceaan op de wereldkaart.

 

 

Naast een museum zijn er hele mooie buitenroutes met infoborden en bezienswaardigheden. Ontdek Tasmans geboortegrond ook wandelend! Een mooi startpunt is "Lutje Batavia", tegenover Abeltasmanweg 35. Hier vindt u ook een handige wandelkaart van het Westerkwartier

Het Abel Tasman Museum kan in de zomer van 2020 alleen worden bezocht na een telefonische reservering via nummer +31 (0)6 - 53 80 47 41 https://www.facebook.com/Abel-Tasman-Museum-243368229414576/


Het Abel Tasman museum richt zich op zijn leven en reizen, zijn geboorteregio en de culturen van de eilanden die hij bezocht. In dit jonge museum komen geschiedenis van land en zee en van noordelijk en zuidelijk halfrond bij elkaar. Met daarbij als belangrijkste vraag: wat betekent deze geschiedenis voor onze banden van vandaag?


De museum collectie bestaat deels uit (zee-)kaarten en boeken. In de bibliotheek wordt beoogd de complete Nederlandstalige Tasman-verzameling te onderhouden, maar ook op internationaal gebied wordt verzameld wat mogelijk is. Het meest bijzondere exemplaar is een oude replica van Tasman's scheepsjournaal uit 1642-1643.

Er zijn prachtig gedetailleerde modellen te zien van de Heemskerck en de Zeehaen, naast navigatie-instrumenten en gebruiksvoorwerpen. Ook Tasmans trouwakte uit Amsterdam en zijn testament uit Batavia (Indonesië) zijn in het museum te vinden.

 Eerder maakte Stephan Oosterbaan video’s over De Marumerlage, Natuurgebied ‘Oude Riet’ , Het Bolmeer, De lettelberterplassen, Grijpskerk, Aduard, Pieterzijl, de Rioolwaterzuiveringsinstallatie, het waterpark en de Waterschapsheuvel. » Bekijk die ook! 

  • Lutjegast wandelkaart abel tasman museum
Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Piet tel 2e table stars battle groningen

Piet Tel zilver bij het basisscholenkampioenschap tafeltennis

30 maart 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport
Jongens van basisschool De Windroos uit Zuidhorn maken het Ilse sneep lastig
Lees verder →
Litfest

Literaire festival in Feerwerd

30 maart 2026    Zuidhorn-nieuws
Feestelijke middag met Karin Sitalsing, Lieke van den Krommenacker, Koen Schouwenburg, Theo de Groot en T A M A R
Lees verder →
Franshage

‘Klassiekers in de Kunst’ van Frans Hage

30 maart 2026    Zuidhorn-nieuws
Opening expositie op zaterdag 11 april in Galerie Zichtlijn
Lees verder →
Autorijden

Past kopen, leasen of financieren het best bij de autowensen van jouw onderneming?

30 maart 2026    Zuidhorn-nieuws
Als ondernemer of zzp'er ben je constant onderweg.
Lees verder →
E-waste-de-brug

Een beter milieu, begint bij De Brug!

29 maart 2026    Zuidhorn-nieuws - fotos
Groep 7b/8b van basisschool De Brug uit Zuidhorn doet mee aan de EWasterace
Lees verder →
Team 1 talero jeugd met links mathijs vening

Vriendenteam Talero 1 naar promotiepoule landelijk C

29 maart 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport
voordeel is dat ze nu vaker thuiswedstrijden spelen
Lees verder →