Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Lutjegast, de geboorteplaats van Abel Tasman

26 juli 2020    Zuidhorn-nieuws - fotos
Stephan Oosterbaan maakte er een video over
Lutjegast

Lutjegast in het Westerkwartier is de geboorteplaats van de ontdekkingsreiziger Abel Janszoon Tasman (Lutjegast, 1603 – Batavia, 10 oktober 1659) Deze Nederlandse ontdekkingsreiziger staat bekend om zijn grote navigatiekennis, opgedaan in dienst van de Verenigde Oostindische Compagnie (de VOC).Na het gebied van de Indonesische eilanden verkende hij de Aziatische kuststreken van Japan tot aan India. Tasman zette als eerste Europeaan oa Tasmanie, Nieuw-Zeeland, de Tonga- en Fiji-eilanden en vele andere eilanden in de Stille Oceaan op de wereldkaart.

 

 

Naast een museum zijn er hele mooie buitenroutes met infoborden en bezienswaardigheden. Ontdek Tasmans geboortegrond ook wandelend! Een mooi startpunt is "Lutje Batavia", tegenover Abeltasmanweg 35. Hier vindt u ook een handige wandelkaart van het Westerkwartier

Het Abel Tasman Museum kan in de zomer van 2020 alleen worden bezocht na een telefonische reservering via nummer +31 (0)6 - 53 80 47 41 https://www.facebook.com/Abel-Tasman-Museum-243368229414576/


Het Abel Tasman museum richt zich op zijn leven en reizen, zijn geboorteregio en de culturen van de eilanden die hij bezocht. In dit jonge museum komen geschiedenis van land en zee en van noordelijk en zuidelijk halfrond bij elkaar. Met daarbij als belangrijkste vraag: wat betekent deze geschiedenis voor onze banden van vandaag?


De museum collectie bestaat deels uit (zee-)kaarten en boeken. In de bibliotheek wordt beoogd de complete Nederlandstalige Tasman-verzameling te onderhouden, maar ook op internationaal gebied wordt verzameld wat mogelijk is. Het meest bijzondere exemplaar is een oude replica van Tasman's scheepsjournaal uit 1642-1643.

Er zijn prachtig gedetailleerde modellen te zien van de Heemskerck en de Zeehaen, naast navigatie-instrumenten en gebruiksvoorwerpen. Ook Tasmans trouwakte uit Amsterdam en zijn testament uit Batavia (Indonesië) zijn in het museum te vinden.

 Eerder maakte Stephan Oosterbaan video’s over De Marumerlage, Natuurgebied ‘Oude Riet’ , Het Bolmeer, De lettelberterplassen, Grijpskerk, Aduard, Pieterzijl, de Rioolwaterzuiveringsinstallatie, het waterpark en de Waterschapsheuvel. » Bekijk die ook! 

  • Lutjegast wandelkaart abel tasman museum
Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Gemeentehuis-zuidhorn

Over Tweede Kamerverkiezing 2025, takkenroute & Appeltje Eitje!

21 oktober 2025    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Westerkwartier Gemeentenieuws 21 oktober
Lees verder →
Groente fruit

Gezond en betaalbaar eten? Appeltje Eitje!

20 oktober 2025    Zuidhorn-nieuws
Gezond eten hoeft niet ingewikkeld of duur te zijn!
Lees verder →
Jubileumkoor

Jubileumkoor Zuidhorn naar Groots Noordelijk Zangfestijn

20 oktober 2025    Zuidhorn-nieuws
Vijftig koren met in totaal zo’n 1500 zangers uit de drie noordelijke provincies
Lees verder →
Ruben talen en dathan dijksma

Talero-teams strijdend ten onder

20 oktober 2025    Zuidhorn-nieuws - Sport
Na een aantal zeer succesvolle competitierondes moesten alle teams die competitie speelden hun meerdere erkennen in de tegenstanders.
Lees verder →
Werkzaamheden kruisinga juliana

Kruisingen centrum Zuidhorn op de schop

17 oktober 2025    Zuidhorn-nieuws
Onlangs is gestart met de werkzaamheden aan de Overtuinen in het kader van het project Vergoenen centrum Zuidhorn.
Lees verder →
Nederveen

Met moeite een sluitende begroting van Wethouder Nederveen

17 oktober 2025    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
"had het graag anders gezien voor mijn laatste begroting"
Lees verder →