Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Lutjegast, de geboorteplaats van Abel Tasman

26 juli 2020    Zuidhorn-nieuws - fotos
Stephan Oosterbaan maakte er een video over
Lutjegast

Lutjegast in het Westerkwartier is de geboorteplaats van de ontdekkingsreiziger Abel Janszoon Tasman (Lutjegast, 1603 – Batavia, 10 oktober 1659) Deze Nederlandse ontdekkingsreiziger staat bekend om zijn grote navigatiekennis, opgedaan in dienst van de Verenigde Oostindische Compagnie (de VOC).Na het gebied van de Indonesische eilanden verkende hij de Aziatische kuststreken van Japan tot aan India. Tasman zette als eerste Europeaan oa Tasmanie, Nieuw-Zeeland, de Tonga- en Fiji-eilanden en vele andere eilanden in de Stille Oceaan op de wereldkaart.

 

 

Naast een museum zijn er hele mooie buitenroutes met infoborden en bezienswaardigheden. Ontdek Tasmans geboortegrond ook wandelend! Een mooi startpunt is "Lutje Batavia", tegenover Abeltasmanweg 35. Hier vindt u ook een handige wandelkaart van het Westerkwartier

Het Abel Tasman Museum kan in de zomer van 2020 alleen worden bezocht na een telefonische reservering via nummer +31 (0)6 - 53 80 47 41 https://www.facebook.com/Abel-Tasman-Museum-243368229414576/


Het Abel Tasman museum richt zich op zijn leven en reizen, zijn geboorteregio en de culturen van de eilanden die hij bezocht. In dit jonge museum komen geschiedenis van land en zee en van noordelijk en zuidelijk halfrond bij elkaar. Met daarbij als belangrijkste vraag: wat betekent deze geschiedenis voor onze banden van vandaag?


De museum collectie bestaat deels uit (zee-)kaarten en boeken. In de bibliotheek wordt beoogd de complete Nederlandstalige Tasman-verzameling te onderhouden, maar ook op internationaal gebied wordt verzameld wat mogelijk is. Het meest bijzondere exemplaar is een oude replica van Tasman's scheepsjournaal uit 1642-1643.

Er zijn prachtig gedetailleerde modellen te zien van de Heemskerck en de Zeehaen, naast navigatie-instrumenten en gebruiksvoorwerpen. Ook Tasmans trouwakte uit Amsterdam en zijn testament uit Batavia (Indonesië) zijn in het museum te vinden.

 Eerder maakte Stephan Oosterbaan video’s over De Marumerlage, Natuurgebied ‘Oude Riet’ , Het Bolmeer, De lettelberterplassen, Grijpskerk, Aduard, Pieterzijl, de Rioolwaterzuiveringsinstallatie, het waterpark en de Waterschapsheuvel. » Bekijk die ook! 

  • Lutjegast wandelkaart abel tasman museum
Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Anneke hoes

Open Atelier Anna Kunst

26 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws
Elke 1e zondag van de maand
Lees verder →
Oude riet

Lezing over ‘Het dal van de Oude Riet”

26 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws
een verdwenen zeearm rond Noord- en Zuidhorn’
Lees verder →
Competitie senioren ttv talero 22-10-2026 rodenburghal

Winst voor alle Talero-teams

26 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport
Een resultaat om trots op te zijn
Lees verder →
Winnaars 2026 cultuur- sportprijs

Hengelclub Noordhorn tweede bij Sportprijs Westerkwartier

24 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws
prachtige bekroning voor club en vrijwilligers
Lees verder →
Hanckemaborg (3)

Provincie verhoogt subsidie voor onderhoud monumenten

24 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws
Eigenaren van rijksmonumenten in Groningen kunnen in 2026 rekenen op extra steun voor restauratie en groot onderhoud.
Lees verder →
Winnaars 2026 cultuurprijs

Aafke Hoek, G-stars bowling en Stichting De Hulpkring Leek winnaars Cultuur-, Sport- en Leefbaarheid

24 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws
De winnaars van de eerste plek ontvingen 500 euro, de nummers twee ontvingen 300 euro en de nummers drie kregen 200 euro.
Lees verder →