Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Lutjegast, de geboorteplaats van Abel Tasman

26 juli 2020    Zuidhorn-nieuws - fotos
Stephan Oosterbaan maakte er een video over
Lutjegast

Lutjegast in het Westerkwartier is de geboorteplaats van de ontdekkingsreiziger Abel Janszoon Tasman (Lutjegast, 1603 – Batavia, 10 oktober 1659) Deze Nederlandse ontdekkingsreiziger staat bekend om zijn grote navigatiekennis, opgedaan in dienst van de Verenigde Oostindische Compagnie (de VOC).Na het gebied van de Indonesische eilanden verkende hij de Aziatische kuststreken van Japan tot aan India. Tasman zette als eerste Europeaan oa Tasmanie, Nieuw-Zeeland, de Tonga- en Fiji-eilanden en vele andere eilanden in de Stille Oceaan op de wereldkaart.

 

 

Naast een museum zijn er hele mooie buitenroutes met infoborden en bezienswaardigheden. Ontdek Tasmans geboortegrond ook wandelend! Een mooi startpunt is "Lutje Batavia", tegenover Abeltasmanweg 35. Hier vindt u ook een handige wandelkaart van het Westerkwartier

Het Abel Tasman Museum kan in de zomer van 2020 alleen worden bezocht na een telefonische reservering via nummer +31 (0)6 - 53 80 47 41 https://www.facebook.com/Abel-Tasman-Museum-243368229414576/


Het Abel Tasman museum richt zich op zijn leven en reizen, zijn geboorteregio en de culturen van de eilanden die hij bezocht. In dit jonge museum komen geschiedenis van land en zee en van noordelijk en zuidelijk halfrond bij elkaar. Met daarbij als belangrijkste vraag: wat betekent deze geschiedenis voor onze banden van vandaag?


De museum collectie bestaat deels uit (zee-)kaarten en boeken. In de bibliotheek wordt beoogd de complete Nederlandstalige Tasman-verzameling te onderhouden, maar ook op internationaal gebied wordt verzameld wat mogelijk is. Het meest bijzondere exemplaar is een oude replica van Tasman's scheepsjournaal uit 1642-1643.

Er zijn prachtig gedetailleerde modellen te zien van de Heemskerck en de Zeehaen, naast navigatie-instrumenten en gebruiksvoorwerpen. Ook Tasmans trouwakte uit Amsterdam en zijn testament uit Batavia (Indonesië) zijn in het museum te vinden.

 Eerder maakte Stephan Oosterbaan video’s over De Marumerlage, Natuurgebied ‘Oude Riet’ , Het Bolmeer, De lettelberterplassen, Grijpskerk, Aduard, Pieterzijl, de Rioolwaterzuiveringsinstallatie, het waterpark en de Waterschapsheuvel. » Bekijk die ook! 

  • Lutjegast wandelkaart abel tasman museum
Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Crevix-dijkstra

Crevix; Creatieve en artistieke 3D producten uit Zuidhorn

05 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws - Bedrijf in beeld
gepersonaliseerde 3D-geprinte lampen, sportlampen en clubdisplays
Lees verder →
Jur mathijs en ruben in actie

Team 1 ttv Talero koploper in 2e klasse

05 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport
koploper Argus 5 in het hol van de leeuw verslagen
Lees verder →
Zunobri marum

Zunobri komt tweede helft op gang

05 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport
De eerste ontmoeting van het seizoen eindigde nog in een ruime 17-4 overwinning
Lees verder →
Hack-pixabay

Westerkwartier zet in op digitale veiligheid tijdens Echt Niet Vandaag

05 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws
Verschillende activiteiten voor basisschoolleerlingen, ouderen en ondernemers met aandacht voor digitale veiligheid en het voorkomen van digitale criminaliteit.
Lees verder →
Romystapert swds pubertastis

Pubertastisch!: samen met je puber in gesprek over keuzes maken

04 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws
Praktische handvatten voor ouders en jongeren, de onderlinge communicatie versterken en bijdragen aan de weerbaarheid en het mentaal welbevinden van jongeren in het Westerkwartier.
Lees verder →
Handhaving aed wide

Wat nemen we mee? een AED!

03 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws
AED’s in gemeentelijke handhavingsvoertuigen
Lees verder →