Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

‘Kunst op Stroat’ : Spoorbrugmonument in Zuidhorn

4 februari 2026    Zuidhorn-nieuws
Archiefstruiner Bas van der Heide over alles wat met geschiedenis en kunst te maken heeft
Kunst op straat

RTV Noord heeft archiefstruiner Bas van der Heide gevraagd om ons mee te nemen op een 'kunsttocht' door de hele provincie. Dat doet hij in de serie 'Kunst op Stroat'. Van der Heide werkt bij de Groninger Archieven en doet niets liever dan jong en oud bijpraten over alles wat met geschiedenis en kunst te maken heeft. Elke twee weken zet hij een ander object in de spotlights. Vandaag: het Spoorbrugmonument in Zuidhorn.

Hoe het Van Starkenborghkanaal werk bood aan 1.300 man: ‘Zwaar werk met lage lonen’

Op eigen houtje begonnen
Van der Heide duikt in de geschiedenis: ‘In 1911 waren er al plannen voor een nieuw kanaal dat Groningen met de Zuiderzee moest verbinden. Friesland en Groningen raken in discussie over de kosten. Uiteindelijk is Groningen er klaar mee. In 1928 begint onze provincie op eigen houtje met de graafwerkzaamheden.'
Graafmachines zijn er op dat moment nog niet. De mensen die aan het werk worden gezet, zijn uitgerust met scheppen en kruiwagens.


Van der Heide: ‘Er heerst in die tijd een crisis en veel mensen zijn werkloos. Het project komt dus als geroepen! Maar liefst 1.300 mensen worden in één klap aan het werk gezet. Dat komt de provincie ook goed uit. Bijkomend voordeel voor de provincie is dat de lonen ook nog eens laag liggen.’

Brugmonument
De oude bruggen bij Zuidhorn worden in 2018 vervangen. Doodzonde om niks mee te doen, vindt de Historische Kring Zuidhorn. De organisatie laat een » kunstobject maken en vraagt dichter Willem Tjebbe Oostenbrink om er een gedicht bij te maken.
Van der Heide: ‘Een deel van de oude brug staat nu dus aan De Gast in Zuidhorn, ter herinnering aan een industrieel tijdperk met vooral veel handwerk.’

  • Bruggenmonument-opening (19)
  • Bruggenmonument-opening (1)
Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Schaatsen op straat (1)

Schaatsen op straat in Zuidhorn

04 februari 2026    Zuidhorn-nieuws - fotos
Code rood zorgt voor ijspret
Lees verder →
Bauke mollematocht 2025 (1)

Bauke Mollema stopt na 20 (!) seizoenen als wielerprof

04 februari 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport - fotos
'Nog een jaar, one last dance.'
Lees verder →
Etruskische voorwerpen in museum wierdenland-1

Prikkelarme openstelling Gronings Licht in Museum Wierdenland Vrijdag 27 februari 10.00-12.30 uur

04 februari 2026    Zuidhorn-nieuws
Vrijdag 27 februari 2026 10.00-12.30 uur
Lees verder →
Kunst op straat

‘Kunst op Stroat’ : Spoorbrugmonument in Zuidhorn

04 februari 2026    Zuidhorn-nieuws
Archiefstruiner Bas van der Heide over alles wat met geschiedenis en kunst te maken heeft
Lees verder →
Gemeentehuis-zuidhorn

Over Bewonersavonden, aanslag gemeentelijke heffingen en Landschapsbiografie Westerkwartier

04 februari 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Westerkwartier Gemeentenieuws 3 februari
Lees verder →
Politieauto

Nepagenten actief in Zuidhorn

04 februari 2026    Zuidhorn-nieuws
inwoner aan de Cappelastraat te Zuidhorn gebeld dat een agent haar pinpas en waardevolle spullen kwam ophalen.
Lees verder →