Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Koeien steken zelf de weg over in Aduard

23 juli 2019    Zuidhorn-nieuws
Eerste koe-oversteekplaats in gemeente Westerkwartier in Aduard
Koeien oversteekplaats

In gemeente Westerkwartier heeft melkveehouderij Van der Vis aan de Gaaikemadijk in Aduard de primeur van een gerealiseerde koe-oversteekplaats. Woensdagmorgen 24 juli stelde wethouder Geertje Dijkstra-Jacobi de koe-oversteekplaats officieel in gebruik.

Bij het traditioneel verweiden van koeien over de weg maakt de veehouder vaak gebruik van twee touwen, waartussen hij de koeien laat oversteken van de stal naar de wei en omgekeerd. Bij de gerealiseerde koe-oversteekplaats kunnen koeien zelfstandig de weg oversteken tussen melkstal en weiland zonder een afsluiting aan te hoeven brengen.

Vrije doorgang
Sinds 2018 melkt Maatschap Van der Vis-Poorta 180 Jersey koeien met een geautomatiseerd melksysteem. Hierbij krijgen koeien de volledige vrijheid zelf te bepalen wanneer ze zich willen laten melken, naar de weide gaan en gaan grazen. De Gaaikemadijk ligt tussen de boerderij en de weilanden en belemmert hiermee de vrije weidegang van de koeien. De gerealiseerde koe-oversteekplaats zorgt dat de koeien vrije doorgang hebben.

Verkeersveiligheid
Op de Gaaikemadijk rijdt nagenoeg alleen bestemmingsverkeer. Om het verkeer te attenderen op de overstekende koeien, zijn vooraankondigingsborden geplaatst. Ter hoogte van de koe-oversteek is de maximum snelheid teruggebracht naar 30 km/u. Binnen de koe-oversteekplaats liggen veeroosters waardoor de koeien de weg niet oplopen. Fietsers, voetgangers  en ruiters kunnen deze veerooster mijden via een doorgang aan de zijkant van de koe-oversteek. De oversteekplaats is tussen zonsopgang en zonsondergang in gebruik gedurende de periode 1 april tot 1 november. Van der Vis heeft de koe-oversteekplaats zelf gefinancierd.

Wethouder Geertje Dijkstra-Jacobi: “We hebben als gemeente met plezier mee gewerkt aan de realisatie van deze eerste koe-oversteekplaats in het Westerkwartier. In nauw overleg met de familie van der Vis hebben we de nodige verkeersmaatregelen toegepast om deze oversteekplaats zo veilig mogelijk te maken. Het is prachtig om te zien hoe de koeien onbelemmerd de weg over kunnen steken.”

  • Wethouder geertje dijkstra-jacobi 1 westerkwartier
Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Kom feest 2026 (1)

Kom in Zuidhorn evenement: bescheiden maar gezellig

14 september 2026    Zuidhorn-nieuws - fotos
Veel te doen in de regio
Lees verder →
Gouden leeuw kostuums (5)

Toneel, rommelmarkt, Kerk open en draaiende Molen

14 september 2026    Zuidhorn-nieuws - fotos
Veel te doen in Noordhorn tijdens Open monumentendag:
Lees verder →
Mhcw maartenscharrenborg2

Hockeyclub Westerkwartier slaat wereldrecord hooghouden uit de boeken!

14 september 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport
228 hockeyliefhebbers hielden zaterdag 12 september tegelijkertijd een bal in de lucht op het veld van hockeyclub Westerkwartier in Zuidhorn.
Lees verder →
Zunobri moet in okobies

Zunobri moet in OKO/Bies meerdere erkennen

14 september 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport
eindstand op 18-9
Lees verder →
Daniel ongeslagen 12-9-26

Jur Jansonius en Daniël Gombert nemen Talero 1 op sleeptouw

14 september 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport
Bij zowel bij de jeugd als de senioren is de najaarscompetitie van start gegaan.
Lees verder →
Letters

Werken aan taalvaardigheid met Taalbingo

12 september 2026    Zuidhorn-nieuws
Eén op de zes volwassenen heeft moeite met taal
Lees verder →