Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Klaas-Wybo en Henk met laarzen aan door Trimunt

20 januari 2021    Zuidhorn-nieuws
GroenLinks: Kans op verdere natuurontwikkeling Trimunt
Trimunt

Onlangs zijn Henk Bakker en Klaas-Wybo van der Hoek van de fractie van GroenLinks Westerkwartier, met inachtneming  van de coronamaatregelen, op werkbezoek geweest bij de plas Trimunt.

Inwoners hebben zich tot de fractie van GroenLinks gewend, omdat ze zich zorgen maken over de ontwikkeling van het gebied. Afgezien van enkele watervogels die neerstreken op het stille noordoostelijke deel, lijkt de rest van het gebied meer op een terrein voor grondopslag.

Tussen 1980 en 2000 is langs de A7 en bij de Skieding de plas Trimunt ontstaan door zandwinning. De gemeente Westerkwartier is eigenaar van deze plas.

In het verleden zijn afspraken gemaakt met waterschap Noorderzijlvest, Staatsbosbeheer en Grondbank GMG over een meer natuurlijke herinrichting van de plas.

De zandwinning heeft een plas opgeleverd die op verschillende plaatsen een diepte van 14 meter bereikt en steile oevers heeft.  Voor de natuurontwikkeling wordt ze veel ondieper gemaakt: van vier tot acht meter. Daarvoor wordt in totaal ca. 500.000 m3 grond gestort in de plas. De oevers worden natuurvriendelijker ingericht. In de plas komen drie eilanden. Met deze maatregelen wordt het gebied aantrekkelijk voor flora en fauna.

Tegelijkertijd komt er een geluidswal langs de A7. De definitieve hoogte daarvan is nu wel bereikt. De geluidswal is bedoeld voor de bescherming van het natuurgebied in wording: het wordt een stiltegebied voor met name vogels.

De leiding van het project, de heren Ronald Agelink en Thomas Nusselein van het bedrijf K3 dat de uitvoering doet, gaven aan dat de grondaanvoer nodig is voor het ontdiepen van de afgraving. Ze stelden dat de aangevoerde grond voldoet aan alle milieu-eisen. De aangevoerde partijen zijn herkenbaar en terug te vinden in een grondadministratie. “Zelfs grond die regelmatig wordt aangevoerd door de eigenaar, gemeente Westerkwartier, moet door de keuring,” zo  vertelden de projectleiders.

De natuurontwikkeling zou volgens plan in 2020 klaar zijn, maar dat wordt niet gehaald. “We lopen inderdaad achter met de werkzaamheden. Vanwege de coronamaatregelen, maar vooral door de landelijke PFAS-kwestie hebben we de werkzaamheden zeker een jaar moeten stilleggen. We hopen dat fase 1 --de zone met eilanden-- in 2021 af is. Voor fase 2 --de zuidkant-- is nog zo’n vijf jaar nodig,” aldus de projectleiders.

GroenLinks-woordvoerder Henk Bakker: “Als alles gereed is, zal het zeker een mooi gebied worden. Het gesleep met grond brengt natuurlijk wel risico’s met zich mee. Dat in acht nemend, wordt er zo te zien professioneel en zorgvuldig gewerkt. We kijken uit naar de opening.”

Tijdens het werkbezoek kwamen nog enkele suggesties naar voren. Henk Bakker: “Langs de rand van het natuurgebied zou er mooi gewandeld en gefietst kunnen worden. En we vinden het plan van de ontwerpers om nog een lage geluidswal aan de zuidwest kant aan te leggen, heel goed. Zo krijgen verschillende vogelsoorten meer kans en wordt het gebied beter beschermd. We zullen dit bepleiten bij de gemeente.”

» Stephan Oosterbaan maakte een video over Trimunt

Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Natasja bennink doorzettersprijs

Doorzettersprijs 2025 voor ​Oldewinkel

19 november 2025    Zuidhorn-nieuws
“Doorzetters houden onze gemeente menselijk en sterk. Wie zich met zoveel toewijding inzet, verdient waardering,”
Lees verder →
Ons ideaal grijpskerk

Koninklijke Erepenning voor 125-jarige muziekvereniging ‘Ons Ideaal’ Grijpskerk

19 november 2025    Zuidhorn-nieuws
De Koninklijke erepenning is pas paar keer eerder uitgereikt in de gemeente Westerkwartier
Lees verder →
Fotobooth

De nieuwe trend voor horeca en evenementenlocaties

19 november 2025    Zuidhorn-nieuws
De hospitality- en evenementenwereld is ingrijpend veranderd.
Lees verder →
Wijn

De perfecte wijnervaring in je eigen wijnkelder

19 november 2025    Zuidhorn-nieuws
Een goed glas wijn kan een gewoon diner omtoveren tot een speciale gelegenheid of een rustige avond net dat beetje extra geven.
Lees verder →
Bioscoop kaartje film

Maak van je woonkamer een bioscoop: Tips voor de ultieme filmavond

19 november 2025    Zuidhorn-nieuws
De magie van de bioscoop is uniek.
Lees verder →
Zunobri dtsharkema

Zunobri maakt het verschil in de 2e helft

18 november 2025    Zuidhorn-nieuws - Sport
Voor Zunobri is het de zaak om vanaf de eerste minuut dezelfde energie op het veld te leggen als een week eerder in de Quicksilver S.
Lees verder →