Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Haring happen in Niekerk

17 april 2025    Zuidhorn-nieuws - fotos
Traditionele haringuitreiking Niekerk op 16 april
Haringuitreiking niekerk-2025 (1)

Op woensdag 16 april vond weer de jaarlijkse haringuitreiking plaats. Het bestuur van de Menno Jeltemastichting arriveert om 16.00 uur. Rond 16.30 namen burgemeester Ard van der Tuuk en Toos Wolters, voorzitter van de Menno Jeltemastichting, de haringen in ontvangst. Vervolgens kunnen inwoners van Niekerk, Oldekerk en Faan een gratis haring krijgen en deze laten schoonmaken tegen een kleine vergoeding. 

Boerenwagen met koetsier 
Traditiegetrouw gaan paard en boerenwagen door de straten van Niekerk, Oldekerk en Faan. De koetsier ment de paarden, de bijrijder luidt de bel om de dorpsbewoners te attenderen op de haringen. Op de wagen bevindt zich een houten ton waar vroeger de haringen in zaten. Sinds 30 september 2017 is deze traditie uit 1476 officieel toegevoegd aan de ‘Nationale Inventaris Immaterieel Cultureel Erfgoed Nederland’.  

Legaat van Menno Jeltema 
De haringuitreiking vond zoals gebruikelijk op de woensdag voor Pasen plaats. De traditie ontstond toen Menno Jeltema in 1476 een legaat naliet aan de voogdij van het Pepergasthuis. Menno Jeltema liet daarmee landerijen onder het Faan na aan het Pepergasthuis. Hier hoorde wel een eeuwig durende verplichting bij. Namelijk dat elk jaar de armen van het Faan een ton haring wordt uitgereikt. De voogdij heeft zich elk jaar aan deze verplichting gehouden. In 1979 besloot de voogdij om deze verplichting af te kopen. Sindsdien is een stichting opgericht, die zich ten doel stelt om deze traditie in stand te houden. De haringen zijn tegenwoordig bestemd voor alle inwoners van Niekerk, Oldekerk en Faan. 

Voortbestaan van de traditie 
In 2018 overhandigde de voormalige gemeente Grootegast tijdens de haringuitreiking een cheque ter waarde van twintigduizend euro. Deze schenking was bedoeld om de eeuwenoude traditie in stand te houden.  

foto´s Ria Koster

  • Haringuitreiking niekerk-2025 (2)
  • Haringuitreiking niekerk-2025 (3)
  • Haringuitreiking niekerk-2025 (4)
  • Haringuitreiking niekerk-2025 (5)
Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Isolatie

Subsidie voor isolatie en ventilatie van woningen

02 juli 2025    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Lees verder →
Reitdieptochten

De Reitdieptochten in Garnwerd krijgen een doorstart!

02 juli 2025    Zuidhorn-nieuws
zondag 24 augustus 2025
Lees verder →
Watertappunt

Watertappunt bij vvZuidhorn

02 juli 2025    Zuidhorn-nieuws
Eerste bidons snel gevuld
Lees verder →
Acro anne bente bakker, lauren vrij en meren veenstra

Merel Veenstra neemt goud mee uit Rotterdam

02 juli 2025    Zuidhorn-nieuws - Sport
tijdens Nederlands Kampioenschap acrogym in Ahoy
Lees verder →
Molen fortuna asbreuk (1)

Molen Fortuna krijgt z’n vleugels terug – een feestelijk moment in Noordhorn

27 juni 2025    Zuidhorn-nieuws - fotos
Dinsdag 1 juli worden de roeden vanaf 09.00 geplaatst
Lees verder →
Drafsport aduard (1)

Geweldige ambiance, grote publieke belangstelling en spannende koersen in Aduard

27 juni 2025    Zuidhorn-nieuws - fotos
Face Ris van Stefan Schoonhoven wint prijs Paardensportvereniging Zuidhorn
Lees verder →