Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

GroenLinks-motie Essent aangenomen

27 januari 2009    Zuidhorn-nieuws
270109 De gemeenteraad van Zuidhorn heeft een motie van de fractie van GroenLinks aangenomen om de aandelen van het energiebedrijf Essent niet te verkopen aan het Duitse energiebedrijf RWE. De gemeente is aandeelhouder

270109
De gemeenteraad van Zuidhorn heeft een motie van de fractie van GroenLinks aangenomen om de aandelen van het energiebedrijf Essent niet te verkopen aan het Duitse energiebedrijf RWE.

De gemeente is aandeelhouder van Essent en heeft 34.000 aandelen. Bij een verkoop van de aandelen aan RWE zouden die aandelen ongeveer 2 miljoen euro kunnen opleveren, zo wordt thans geschat. Dit lijkt en is veel in absolute zin. Maar het is zeer bescheiden, als je het op het totaal bekijkt: Zuidhorn heeft veel minder dan een procent van de aandelen. Het signaal is desalniettemin van groot belang. Een door GroenLinks ingediende motie hierover werd gesteund door een raadsmeerderheid bestaande uit CDA, PVDA, ChristenUnie en GroenLinks. De VVD was tegen.

In de motie worden twee hoofdredenen gegeven om niet in te stemmen met de verkoop van de Zuidhorner Essent-aandelen aan RWE:
o de energievoorziening en de zeggenschap daarover zijn van strategisch belang voor de gemeente, regio en land; deze moeten dus niet in buitenlandse handen vallen;
o RWE steunt op kernenergie, kolencentrales en zelfs bruinkoolcentrales die tot de meest vervuilende van Europa behoren en RWE geeft geen prioriteit aan een milieu- en klimaatvriendelijk beleid.

Fractievoorzitter Klaas-Wybo van der Hoek van GroenLinks is erg blij dat de GroenLinks-motie zo massaal steun kreeg van de raadsleden: “Hiermee is de gemeente Zuidhorn één van de eerste gemeenten die zich uitspreekt tegen de uitverkoop van de Essent-aandelen.

Hoe bescheiden de positie van Zuidhorn ook is, het signaal van deze uitspraak is van groot belang. Het laat tegelijkertijd zien dat de stemming in het land bij de mensen en de meeste partijen omslaat: de grootscheepse privatiseringen van collectieve zaken laten we niet zomaar meer toe. Helemaal niet in het geval van energie, als alle zeggenschap over zulke nutsvoorzieningen in buitenlandse handen valt. Verkoop van aandelen kan overheden ook in de verleiding brengen het geld dat het opbrengt, in één keer uit te geven. Dat scheelt dan in de jaarlijkse opbrengsten. In het geval van Zuidhorn is dat zo’n 60.000 tot 80.000 euro, in een enkel jaar zelfs meer. Mochten we de verkoop van de aandelen van Zuidhorn onverhoopt niet tegen kunnen houden, dan moeten we dus zorgen voor een besteding waarbij we per jaar evenveel opbrengsten krijgen én milieuwinst halen. GroenLinks denkt dan dus aan stevige investeringen in energiebesparing en zonne-energie.”

Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Kampioenen mo201  (1)

Meiden van MO20/1 verdiend kampioen

14 december 2025    Zuidhorn-nieuws - Sport
Laatste wedstrijd tegen coryfeeën team
Lees verder →
Sparrow remco ellie

Remco en Ellie Pijper uit Niekerk maken het verschil voor kinderen in de Filipijnen

13 december 2025    Zuidhorn-nieuws - Bedrijf in beeld
Stichting Sparrow bestaat inmiddels 17 jaar en zet zich in voor kinderen die in de Filipijnen onder de armoedegrens leven.
Lees verder →
Winterfair-2025 (13)

Muzikale winterfair met suikerspin en chocolademelk in Zuidhorn

13 december 2025    Zuidhorn-nieuws - fotos
Kerstboodschap Burgemeester; “Koop lokaal”!
Lees verder →
Viaduct a7 militair fred nieuman

Viaduct A7 wordt vernoemd naar omgekomen militair

12 december 2025    Zuidhorn-nieuws
Fred Nieuman, die zich onvoorwaardelijk voor de vrijheid en veiligheid van anderen heeft ingezet
Lees verder →
Kantoor overleg vergadering

De provincie Groningen en het Rijk stellen geld beschikbaar voor versnellen woningbouw

12 december 2025    Zuidhorn-nieuws
Gemeenten kunnen subsidie aanvragen om extra capaciteit in te huren, zoals een projectleider die een nieuwbouwproject uitwerkt
Lees verder →
Groente fruit

Ruim € 4,5 miljoen beschikbaar voor een gezond gewicht voor Groningers

12 december 2025    Zuidhorn-nieuws
Het aantal mensen met overgewicht neemt toe in de hele provincie Groningen
Lees verder →