Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Gemeente Westerkwartier gaat aan de slag met de warmtetransitie

2 november 2021    Zuidhorn-nieuws
Isoleren, isoleren en isoleren
Warmtebeeld-huis

De gemeente Westerkwartier gaat de komende jaren aan de slag met de warmtetransitie. De visie die de gemeente hierop heeft is vastgelegd in de Transitievisie Warmte. Met deze visie laat de gemeente zien hoe zij de warmtetransitie de komende jaren vorm gaat geven. De visie van de gemeente Westerkwartier zet allereerst de komende jaren in op het isoleren van woningen. Daarnaast worden er onderzoeken gedaan naar de haalbaarheid van een warmtenet in Marum, Leek, Tolbert en de dorpen langs het Van Starkenborghkanaal.

Wat is de Transitievisie Warmte?
Iedere gemeente in Nederland dient uiterlijk eind 2021 een Transitievisie Warmte te hebben vastgesteld. Dit is verplicht vanuit het Nationaal Klimaatakkoord. In de visie staat beschreven welke andere manieren van verwarmen voor welke woningen geschikt kunnen zijn. Daarnaast kijkt de gemeente in welke dorpen ze kan starten met de verdere verkenning naar deze mogelijkheden en welke onderzoeken daarvoor nog nodig zijn.

Samen met de inwoners
De Transitievisie Warmte in de gemeente Westerkwartier is onder andere gevormd door veel gesprekken met inwoners. Voor de zomer is een enquête onder inwoners gehouden, welke door bijna 1.000 Westerkwartierders is ingevuld. Daarnaast is in de vorm van acht online dialoogavonden met inwoners het gesprek aangegaan over de kansen en uitdagingen van de warmtetransitie in hun omgeving. Tijdens iedere avond stond een ander gebied in het Westerkwartier centraal, in totaal hebben ruim 200 inwoners deelgenomen aan de avonden. De gesprekken zijn in het najaar afgerond met twee bijeenkomst in Tolbert en Aduard.

Isoleren, isoleren en isoleren 
De Transitievisie Warmte van de gemeente Westerkwartier wil de komende jaren volop inzetten op het isoleren van woningen. Door woningisolatie wordt het aardgasverbruik al teruggedrongen, wordt er minder CO2 uitgestoten en wordt er bespaard op de energierekening. Wethouder Westra; ‘De beste energie is de energie die je niet hoeft te gebruiken. Daarom willen we de komende jaren vol inzetten op het isoleren van woningen, zo maken we het Westerkwartier aardgasarm en kunnen we in de toekomst verdere stappen zetten naar aardgasvrij.” 

Voor het verwarmen van woningen staan in de visie twee soorten warmteoplossingen binnen de gemeente. In een groot deel van de gemeente zal iedere woning in de toekomst apart verwarmd moeten worden met bijvoorbeeld een (hybride) warmtepomp. In de grotere kernen (Marum, Leek en Tolbert) en de dorpen aan het Van Starkenborghkanaal kan mogelijk een warmtenet komen. Dit is op dit moment nog niet zeker. De gemeente doet de komende jaren verder onderzoek naar de haalbaarheid hiervan. Mogelijk volgt na deze onderzoeken een uitvoeringsplan voor een warmtenet in een of meerdere kernen.

In de visie staat dat het belangrijk is om stap voor stap aan de slag gaan met de warmtetransitie. We willen we inwoners stimuleren om op natuurlijke momenten de woning te verduurzamen. Wethouder Westra; “We hebben afgesproken in het Klimaatakkoord om in 2050 te stoppen met het gebruik van aardgas. De meeste inwoners verhuizen of verbouwen voor die tijd wel een keer. Of ze hebben een nieuwe CV ketel nodig. Dat zijn dé momenten om te kijken naar andere verwarmingsoplossingen.”

Hoe nu verder?
Het college van B&W van de gemeente Westerkwartier heeft inmiddels ingestemd met de Transitievisie Warmte. De gemeenteraad zal er eind dit jaar een besluit over nemen.

Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Schaatsen op straat (1)

Schaatsen op straat in Zuidhorn

04 februari 2026    Zuidhorn-nieuws - fotos
Code rood zorgt voor ijspret
Lees verder →
Bauke mollematocht 2025 (1)

Bauke Mollema stopt na 20 (!) seizoenen als wielerprof

04 februari 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport - fotos
'Nog een jaar, one last dance.'
Lees verder →
Etruskische voorwerpen in museum wierdenland-1

Prikkelarme openstelling Gronings Licht in Museum Wierdenland Vrijdag 27 februari 10.00-12.30 uur

04 februari 2026    Zuidhorn-nieuws
Vrijdag 27 februari 2026 10.00-12.30 uur
Lees verder →
Kunst op straat

‘Kunst op Stroat’ : Spoorbrugmonument in Zuidhorn

04 februari 2026    Zuidhorn-nieuws
Archiefstruiner Bas van der Heide over alles wat met geschiedenis en kunst te maken heeft
Lees verder →
Gemeentehuis-zuidhorn

Over Bewonersavonden, aanslag gemeentelijke heffingen en Landschapsbiografie Westerkwartier

04 februari 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Westerkwartier Gemeentenieuws 3 februari
Lees verder →
Politieauto

Nepagenten actief in Zuidhorn

04 februari 2026    Zuidhorn-nieuws
inwoner aan de Cappelastraat te Zuidhorn gebeld dat een agent haar pinpas en waardevolle spullen kwam ophalen.
Lees verder →