Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Garnwerd in finale dorpsvernieuwingsprijs

6 april 2017    Zuidhorn-nieuws
Drie finalisten Dorpsvernieuwingsprijs bekend
P8110058 niet buitenland, straat in garnwerd

De dorpen Garnwerd (Groningen), Witteveen (Drenthe) en Beltrum (Gelderland) zijn verkozen tot finalist voor de Dorpsvernieuwingsprijs 2017. Maar liefst 28 dorpen meldden zich dit jaar aan voor de prijs, waarvan een vijftal uit Groningen. De Nederlandse Dorpsvernieuwingsprijs is een initiatief van de Landelijke Vereniging voor Kleine Kernen en wordt ondersteund door het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties.

Meer aanmeldingen dan ooit van dorpen die werken aan het realiseren van eigen voorzieningen. Voorzieningen die belangrijk zijn voor de leefbaarheid van het dorp omdat ze bijdragen aan duurzaamheid, getuigen van visie op langere termijn, innovatief zijn, of bijdragen aan een groter netwerk met bovendorpse belangen. De drie finalisten anticiperen ieder op hun eigen manier op onze veranderende maatschappij.
Hebben demografische ontwikkelingen zoals vergrijzing en krimp invloed op dorpen en kleine kernen? Ja… Maar door hier tijdig op te anticiperen, bijvoorbeeld door het nadenken over gemeenschapsvoorzieningen in het dorp en in het verlengde hiervan: duurzaamheid (Beltrum, gemeente Berkelland), kan nieuw elan ontstaan, sociale cohesie en gemeenschapszin. Bedreiging wordt kans!
Ook Witteveen (gemeente Midden Drenthe) besefte dat de gevolgen van ontgroening en vergrijzing aangepakt moesten worden. Concrete aanleiding was de mogelijke sluiting van de basisschool in het dorp. Een gezamenlijke analyse leidde hier tot een totaalaanpak om het dorp toekomstbestendig te maken. Voor de schoolgaande kinderen kwam een bovendorpse oplossing en de leegstaande school werd een multifunctioneel centrum. Dynamiek; de wil om zelfredzaam te zijn, zijn de positieve krachten die boven zijn komen drijven toen het roer om moest.
Ook in Garnwerd zijn bewoners zelf aan de slag gegaan om een toekomstbestendig dorp te maken voor oud én jong. Naast een coöperatie voor 232 zonnepanelen is in het dorp een commissie actief met een plan om de school een multifunctionele invulling te geven met onderwijs, zorg, cultuur, ruimte voor start ups en ontmoetingen voor jong en oud.

De komende periode brengen de juryleden een bezoek aan alle dorpen. Aan de Dorpsvernieuwingsprijs is een geldbedrag verbonden van € 2500 voor de winnaar en € 1000 en € 500 voor de dorpen die op de tweede en derde plaats eindigen. Met het bedrag kunnen mooie initiatieven weer verder geholpen worden. De winnaar van de Dorpsvernieuwingsprijs neemt ook deel aan de Europese Dorpsvernieuwingsprijs.

23 september maakt de jury, bestaande uit Joke Abbring (Hogeschool Arnhem Nijmegen; HAN Centre of Expertise Krachtige Kernen); Koos Steenbergen (Ministerie Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties; Directie Democratie en Burgerschap) en Nicole Rietvelt (Programmamanager DOEN) bekend wie winnaar is van de Dorpsvernieuwingsprijs 2017!

Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Ton en bennie in het holt

Ton en Bennie, Stichting uit de Kunst Zuidhorn en Mannenkoor KUG genomineerd voor Cultuurprijs

13 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws
Ruim 30 nominaties Cultuur-, Sport- en Leefbaarheidsprijs 2026, uitreiking op 22 oktober
Lees verder →
Voordeelboekje 2026

Voordeelboekje Zuidhorn weer op de mat: profiteren van kortingen

13 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws
Niet alleen vele winkeliers doen mee, ook de marktlieden zijn weer van de partij; zo is het vrijdags, wanneer het markt is, extra de moeite waard om Zuidhorn te bezoeken
Lees verder →
Opening zichtlijn

Opening expositie ‘’Krachtige Verbeelding’ Galerie Zichtlijn

13 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws
‘krachtige verbeelding’ is tot 9 januari te zien bij Galerie Zichtlijn
Lees verder →
Jeugd talero actief in beverwijk

Talero-jeugd actief bij Ranglijsttoernooi Beverwijk

13 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport
In de herfstvakantie wordt vrij getafeltennist op dinsdag- en donderdagavond.
Lees verder →
Mantelzorg-ouder

Waarom vertrouwdheid zo belangrijk is voor mensen met dementie

13 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws
Een vertrouwde stoel bij het raam. Het kopje waar uw moeder al jaren haar koffie uit drinkt. De muziek waar uw vader graag naar luistert
Lees verder →
Zunobri  (3)

Geen kampioen maar toch is Zunobri tevreden

12 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport
Een nipte nederlaag, maar Zunobri kan tevreden terugkijken op de ontwikkeling van de ploeg.
Lees verder →