Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Fietsexcursie door het Middag-Humsterland (foto’s)

7 juni 2009    Zuidhorn-nieuws
» Gelijk naar de foto's 9 mei 2009, zaterdagmiddag, half 2, fietsexcursie door het Middag-Humsterland, gebied ten noorden van Zuidhorn tot het Reitdiep (Garnwerd), vanuit het Wierdenmuseum te Ezinge, georganiseerd door Landschapsbeheer. Van ouds

» Gelijk naar de foto's

9 mei 2009, zaterdagmiddag, half 2, fietsexcursie door het Middag-Humsterland, gebied ten noorden van Zuidhorn tot het Reitdiep (Garnwerd), vanuit het Wierdenmuseum te Ezinge, georganiseerd door Landschapsbeheer.

Van ouds was dit een kwelderlandschap, er werden wierden (in Friesland heten ze terpen) gebouwd om mens en dier te beschermen, veel Drenthen trokken naar hier omdat dit een goed weidegebied was, beter dan hun zandgronden; toen later de wierden (deels) afgegraven werden werd deze vruchtbare grond veelal naar Drenthe gebracht.

'Middag' en 'Humsterland' (de weg van Saaksum naar Den Ham was de dijk aan de oost kant) waren 2 eilanden (... k ben te laat geboren!)

Vanaf het wierdenmuseum fietsen we over de Oldijk (westdijk van het oude eiland Middag), je ziet duidelijk waar de zeearmen gelopen hebben en zelfs waar vroeger een dijkdoorbraak is geweest (laag gedeelte in de weg),
wegen en sloten... niets loopt recht, dat is het bijzondere aan dit landschap, er is geen ruilverkaveling geweest,de 200 jaar oude iep heeft iepziekte overleeft,van de 180 boerderijen is de helft nog in bedrijf, niet veel boerderijen zijn nog origineel (veel voorhuizen afgebrand).

Landschapsbeheer doet veel aan het in stand houden van het mooie, oude bijzondere cultuurlandschap, veel contact met de boeren om te verleggen (de belangen van beide groepen liggen niet altijd op een lijn); bij nieuwe stallen wordt een beplanting aangelegd die zowel goed voor het landschap als bruikbaar voor de boer.

In kerkje van Fransum was een reunie van een familie die in het huis ernaast gewoond hebben, via Beswerd gaan we -kronkelend) richting Feerwerd, dat op 3 terpen ligt, waarvan 2 deels afgegraven,

de wierde van Antum (bij Garnwerd) had vroeger 4 eigenaren, 3 ervan hebben hun deel afgegraven, 1/4 ligt er nog....

Aduarderzijl: t Waarhuis (werd vroeger recht gesproken)

Allertsmaborg, in verschillende tijden gebouwd, te zien aan de steensoorten, in bezit van de Universiteit, grond van Staatsbosbeheer.
Onderhoud wordt geregeld door Landschapsbeheer (werken mensen die aan een bepaald traject meedoen) conferentieoord, voor vergaderingen, feestjes, er kan ook getrouwd,

Half 5 waren we terug en hebben we in het museum wat gedronken.

Ik ben terug gefietst via Saaksum, daar is een mooie picknickplaats (buiten en eentje overdekt), langs de rolpalen werden de boten door de bocht getrokken, verder door Oldehove, Noordhorn naar Zuidhorn.

Het was een interessante middag, veel moois gezien, heerlijk weer!


Betty Postma

» naar de foto's

Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Sterkwesterkwartier2026

Sterk Westerkwartier: grootste oppositiepartij beoordeelt nieuwe coalitie op inhoud en resultaat

27 juni 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
helpt dit akkoord onze inwoners, dorpen, verenigingen en ondernemers echt vooruit?
Lees verder →
Coaltieakkoord 2026

‘Samen zijn wij Westerkwartier’ - partijen presenteren coalitieakkoord

25 juni 2026    Zuidhorn-nieuws
Centraal staan nabijheid, verantwoordelijkheid en samenwerking
Lees verder →
Ondertekening ao - 25 juni 2026

250 nieuwe woningen in wijk De Oostergast Zuidhorn

25 juni 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Betaalbare en kwalitatief goede huur- en koopwoningen
Lees verder →
Cheque badeendenrace

€ 3.000 voor KunstImpuls dankzij Lions Club Westerkwartier

25 juni 2026    Zuidhorn-nieuws
kinderen van 0 tot 12 jaar kunnen hierdoor kennis maken met de vele disciplines binnen kunst en cultuur.
Lees verder →
Gronings vuur westerkwartier

Meedoen aan de voorstelling Aan Boord van Gronings Vuur Westerkwartier

24 juni 2026    Zuidhorn-nieuws
Gezocht: jonge dansers, Spelers voor rol als bus-host/gastheer, Zangers
Lees verder →