Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Dat wordt weer Haring happen in Niekerk

22 maart 2024    Zuidhorn-nieuws
Traditionele haringuitreiking Niekerk op 27 maart
Haringuitreiking 2022 (41)

Op woensdag 27 maart 2024 vindt de traditionele haringuitreiking in Niekerk weer plaats, bij de Liudgerkerk. Om 16.00 uur zal de haring arriveren en rond 16.30 nemen burgemeester Ard van der Tuuk en Toos Wolters, voorzitter van de Menno Jeltemastichting, de haringen in ontvangst. Daarna zullen ze de haringen voorproeven. Vervolgens kunnen inwoners van Niekerk, Oldekerk en Faan een gratis haring krijgen en deze laten schoonmaken tegen een kleine vergoeding.

Boerenwagen met koetsier
Traditiegetrouw gaan paard en boerenwagen door de straten van Niekerk, Oldekerk en Faan. De koetsier ment de paarden, de bijrijder luidt de bel om de dorpsbewoners te attenderen op de haringen. Op de wagen bevindt zich een houten ton waar vroeger de haringen in zaten. Sinds 30 september 2017 is deze traditie uit 1476 officieel toegevoegd aan de ‘Nationale Inventaris Immaterieel Cultureel Erfgoed Nederland’.

Legaat van Menno Jeltema
De haringuitreiking vindt zoals gebruikelijk op de woensdag voor Pasen plaats. De traditie ontstond toen Menno Jeltema in 1476 een legaat naliet aan de voogdij van het Pepergasthuis. Menno Jeltema liet daarmee landerijen onder het Faan na aan het Pepergasthuis. Hier hoorde wel een eeuwig durende verplichting bij. Namelijk dat elk jaar aan de armen van het Faan een ton haring wordt uitgereikt. De voogdij heeft zich elk jaar aan deze verplichting gehouden. In 1979 besloot de voogdij om deze verplichting af te kopen. Sindsdien is een stichting opgericht, die zich ten doel stelt om deze traditie in stand te houden. De haringen zijn tegenwoordig bestemd voor alle inwoners van Niekerk, Oldekerk en Faan.

Voortbestaan van de traditie
In 2018 overhandigde de voormalige gemeente Grootegast tijdens de haringuitreiking een cheque ter waarde van twintigduizend euro. Deze schenking was bedoeld om de eeuwenoude traditie in stand te houden. 

  • Haringniekerk2019 (4)
  • Haringuitreiking 2022 (60)
  • Haringuitreiking 2022 (59)
Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Paard

Subsidie voor initiatieven in Groninger landschap

13 februari 2026    Zuidhorn-nieuws
Het geld is bedoeld voor projecten die het landschap nóg mooier, groener en toegankelijker maken. Van de aanleg van kano-, wandel- en ruiterroutes tot de aanplant van bomen en het herstel van historische waterlopen.
Lees verder →
Expeditie excursie

Fotografie-expeditie Gronings Licht voor het hele gezin

11 februari 2026    Zuidhorn-nieuws
In de voorjaarsvakantie met kunstenaar Kitty Boon
Lees verder →
Gemeentehuis-zuidhorn

Over Bewonersavonden, Gemeenteraadsverkiezingen en hulp bij belastingaangifte

10 februari 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Westerkwartier Gemeentenieuws 3 februari
Lees verder →
De potvis - de klusjesman met moeder en haar twee dochters-1

Cast klaar voor De Potvis

09 februari 2026    Zuidhorn-nieuws
vrijdag 13 februari is de première van De Potvis door rederijkamer Eendracht
Lees verder →
Cda ferdinand zomerman geert kooiker jan riemeijer

“Thuis in het Westerkwartier”

09 februari 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
CDA Westerkwartier presenteert verkiezingsprogramma 2026–2030
Lees verder →
Wifag-hoogdrukkrantenpers

Weer unieke donatie voor Museumdrukkerij IJzer en Lood

09 februari 2026    Zuidhorn-nieuws
maquette van een Wifag-hoogdrukkrantenpers
Lees verder →