Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Burgemeester hapt harinkje in Niekerk

18 april 2019    Zuidhorn-nieuws - Regio-nieuws
De haringuitreiking, die traditioneel in de week voor Pasen plaats heeft, gebeurt op grond van een legaat dat een zekere Menno Jeltema naliet aan de voogdij van het Pepergasthuis te Groningen
Haringniekerk2019 (1)

Ook dit jaar werd de haring per ouderwetse boerenwagen bij de Hervormde Kerk bezorgd. Na een rondgang door het dorp waarbij de bel werd geluid kwam de kar om 16.30 aan. In het kerkgebouwtje De Zaaier was al even voorgeproefd door het stichtingsbestuur en de burgemeester. Na een welkomstwoord werd voor de foto nogmaals een harinkje weggehapt.

Het publiek, wat zich vooraf verzamelde bij de kerk, wachtte geduldig om de haringen mee te mogen nemen.

Tegen een geringe vergoeding werden de haringen ter plaatse schoon gemaakt. Er gingen ruim 700 haringen doorheen.

Deze haringuitreiking, die in de week voor Pasen plaats heeft, gebeurt op grond van een legaat dat een zekere Menno Jeltema naliet aan de voogdij van het Pepergasthuis te Groningen.

Menno Jeltema legateerde aan het Pepergasthuis een aantal grazen land onder Het Faan onder de eeuwigdurende verplichting, dat jaarlijks onder de armen van Niekerk, Faan en Oldekerk een ton haring zou moeten worden uitgereikt.
De voogdij heeft zich elk jaar correct aan deze verplichting gehouden.

In 1979 is echter besloten de verplichting af te kopen omdat er geen armen meer zijn en omdat de haringprijzen enorm waren gestegen.

Er is een stichting gevormd die ten doel heeft het haring uitreiken “als traditie” voort te zetten. De stichting heeft een kapitaaltje dat bij de RABO-bank is belegd. In 1995 heeft de RABO-bank Zuidelijk Westerkwartier de stichting een gift gedaan waardoor het kapitaal is toegenomen. Zodoende is nu de mogelijkheid ontstaan deze traditie nog jarenlang voort te zetten.

  • Haringniekerk2019 (2)
  • Haringniekerk2019 (3)
  • Haringniekerk2019 (4)
  • Haringniekerk2019 (5)
  • Haringniekerk2019 (6)
  • Haringniekerk2019 (7)
  • Haringniekerk2019 (8)
  • Haringniekerk2019 (9)
Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Joh smitpark speeltoestel (2)

Speeltoestel Joh Smit park definitief weg

30 april 2025    Zuidhorn-nieuws
"Genoeg speeltoestellen in Zuidhorn"
Lees verder →
Hoornaar

Aziatische hoornaar in de provincie

30 april 2025    Zuidhorn-nieuws
jaagt op bijen, vlinders en andere nuttige insecten, die belangrijk zijn voor de bestuiving van planten
Lees verder →
Wilgis schoffelmeijer hoorcentrum

“Ondersteuning van uw luisterbehoefte”

30 april 2025    Zuidhorn-nieuws - Bedrijf in beeld
7 mei informatieavond Hoorcentrum Westerkwartier in Cultureel Centrum
Lees verder →
Feest vrijheid

Ezinge viert 80 jaar bevrijding met een feest vol taal, muziek en verhalen

30 april 2025    Zuidhorn-nieuws
uiteenlopende artiesten in speciaal middag- en avondprogramma
Lees verder →
Danspaleis

Swingen en genieten bij het Danspaleis

30 april 2025    Zuidhorn-nieuws
Speciaal voor 50-plussers die willen genieten van een gezellige middag vol muziek en sociaal contact
Lees verder →
Gemeentehuis-zuidhorn

Westerkwartier: Weerbaar in een woelige wereld

30 april 2025    Zuidhorn-nieuws
De Vooruitkijkspiegel is bedoeld als een open en uitnodigende dialoog voor alle inwoners.
Lees verder →