Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Bruisende literaire avond over goed en kwaad

26 november 2018    Zuidhorn-nieuws
Rond Berlijnse detective “Geest en beest” van Marianne Vogel
Vogel-berlijn (2)

Vrijdagavond 23 november organiseerde de bibliotheek Zuidhorn een avond over de nieuwe Berlijnse detective “Geest en beest” van Marianne Vogel. Men had een literaire happening aangekondigd, en dat was het ronduit. De spanning zat er direct in toen de proloog van het boek werd gespeeld, waarin een dief ’s nachts de schedel van de schrijver Schiller uit een museumvitrine steelt. Erna hield Marianne voor een zaal met ruim 80 mensen een gedreven verhaal over de ware achtergrond van haar boek. Het publiek hing aan haar lippen.

Zij vertelde hoe de wegen van dader- en slachtofferfamilies elkaar kunnen kruisen. Enerzijds gaat “Geest en beest” over de kinderen van Hans Schneider-Schwerte. Deze “man met de twee levens” was in de Tweede Wereldoorlog SS-officier; erna werd hij onder een valse naam een progressieve germanist. Anderzijds komen Nederlandse Buchenwald-gevangenen en hun kinderen voor. In het middelpunt staat Nico Pols, die in Buchenwald een stukje van de beroemde Goethe-eik kreeg, wat hem kracht gaf om het kamp te overleven.

Twee zielen in één borst

‘Het goede en kwade in de mens,’ zei Marianne, ‘heeft de schrijver Goethe geweldig verbeeld in zijn drama “Faust”. De geleerde Faust sluit een pact met de duivel, waar hij naderhand verschrikkelijk spijt van krijgt. De germanist Schneider-Schwerte was niet voor niets geobsedeerd door Faust.’ Marianne vertelde hoe Goethe beide kanten van de mens terugzag in het half gespleten blad van de ginkgoboom. ‘Dat is twee in één, dus heeft het net als Faust en wij allemaal twee zielen in één borst.’ Op haar aanmoediging riep het publiek waar men overal in Zuidhorn een ginkgo wist te staan.

De Zuidhornse auteur maakte de zaal ook aan het lachen met insidersweetjes over haar research. Enthousiast applaus kregen de vier bekende gasten die voorlazen uit het boek: Margot Brekelmans, Fia Bolhuis, Henk Bakker en Remco Ekkers. Remco las tot slot Goethes prachtige gedicht over het ginkgoblad voor. Meer informatie vindt u op de Facebook-pagina van Marianne. Haar nieuwe detective is overal te koop, o.a. bij boekhandel Schoelier in Zuidhorn.

  • Vogel-berlijn (1)
Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Ton en bennie in het holt

Ton en Bennie, Stichting uit de Kunst Zuidhorn en Mannenkoor KUG genomineerd voor Cultuurprijs

13 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws
Ruim 30 nominaties Cultuur-, Sport- en Leefbaarheidsprijs 2026, uitreiking op 22 oktober
Lees verder →
Voordeelboekje 2026

Voordeelboekje Zuidhorn weer op de mat: profiteren van kortingen

13 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws
Niet alleen vele winkeliers doen mee, ook de marktlieden zijn weer van de partij; zo is het vrijdags, wanneer het markt is, extra de moeite waard om Zuidhorn te bezoeken
Lees verder →
Opening zichtlijn

Opening expositie ‘’Krachtige Verbeelding’ Galerie Zichtlijn

13 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws
‘krachtige verbeelding’ is tot 9 januari te zien bij Galerie Zichtlijn
Lees verder →
Jeugd talero actief in beverwijk

Talero-jeugd actief bij Ranglijsttoernooi Beverwijk

13 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport
In de herfstvakantie wordt vrij getafeltennist op dinsdag- en donderdagavond.
Lees verder →
Mantelzorg-ouder

Waarom vertrouwdheid zo belangrijk is voor mensen met dementie

13 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws
Een vertrouwde stoel bij het raam. Het kopje waar uw moeder al jaren haar koffie uit drinkt. De muziek waar uw vader graag naar luistert
Lees verder →
Zunobri  (3)

Geen kampioen maar toch is Zunobri tevreden

12 oktober 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport
Een nipte nederlaag, maar Zunobri kan tevreden terugkijken op de ontwikkeling van de ploeg.
Lees verder →