Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Als borgbewoners op de foto tijdens Oranjemarkt

4 mei 2009    Zuidhorn-nieuws
In de loop van de ochtend van de Oranjemarkt hebben zo’n 350 bezoekers de kans gegrepen om de bewoners van de Hanckemaborg van 200 jaar geleden een eigen gezicht te geven. Opa’s

In de loop van de ochtend van de Oranjemarkt hebben zo’n 350 bezoekers de kans gegrepen om de bewoners van de Hanckemaborg van 200 jaar geleden een eigen gezicht te geven. Opa’s en oma’s met kleinkinderen, gezinnen, stelletjes, vrienden en vriendinnen gingen als borgbewoner op de foto bij het Hanckemamonument tussen de Rabobank en de apotheek in de Hanckemalaan.

Deze activiteit is georganiseerd door de Hanckemacommissie van de Historische Kring Zuidhorn.

Deze commissie probeert op diverse manieren aandacht te vestigen op dit bijzondere monument. Zo waren er met Open Monumentendag in 2008 diverse activiteiten op de plek waar zo’n 130 jaar geleden nog een imposante borg stond. Voor die gelegenheid waren twee borgbewoners terug gekomen om een theatrale rondleiding te geven. Dat waren Maurits Clant en Everdina Josina Lewe van Mathenesse. Zij woonden aan het eind van de 18e eeuw op de borg met hun dochters Alegonda en Josina.

Het is deze jongste dochter, Josina Clant (1773-1833), die met Koninginnedag centraal staat. Zij haalde zich indertijd de woede van haar ouders op de hals doordat ze zich liet schaken door Pieter Bindervoet, een hoge militair die echter niet van adel was. Maurits was zo boos, dat hij Josina onterfde. Het jonge paar heeft zich jarenlang niet op de borg vertoond, maar nadat Maurits overleden was, gingen ze er wonen. Pieter Bindervoet werd een echte borgheer, hij nam alle rechten en plichten van zijn schoonvader over en droeg zorg voor het indrukwekkende gebouw.

Het is het jonge gezin van Josina en Pieter met hun zoontjes dat met de Oranjemarkt verbeeld is op een levensgroot paneel. Kunstenaar Frouwina Bloem uit Briltil heeft het paneel omgetoverd tot een historisch Hanckema tafereel. Arend Jan Zwarteveen is de maker van de ruim 200 foto’s!

De foto’s zijn te vinden in de »fotogalerij

en kijk ook eens op www.historischekringzuidhorn.nl.

Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Denk vooruit

Bijeenkomsten over weerbaarheid in noodsituaties

27 augustus 2026    Zuidhorn-nieuws
31 augustus in De Dorpsstee, Noordhorn
Lees verder →
Hockey (10)

Hockeyclub Westerkwartier doet wereldrecordpoging hooghouden

27 augustus 2026    Zuidhorn-nieuws
Het huidige record staat op 168 mensen die tegelijk de bal hooghouden.
Lees verder →
Annelie bonnet

Annelie Bonnet nieuwe fractievoorzitter D66 Westerkwartier

27 augustus 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
D66 Westerkwartier begint nieuwe politieke seizoen met nieuwe rolverdeling en scherpe oppositiekoers
Lees verder →
Auto stuur

Hoeveel auto past binnen jouw budget? Kijk verder dan de aanschafprijs

27 augustus 2026    Zuidhorn-nieuws
Heb je budget voor een kleine stadsauto, een gezinsauto of een ruime SUV?
Lees verder →
Gemeentehuis-zuidhorn

Over KCA route, memory walk & Vrachtwagenbioscoop

25 augustus 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Westerkwartier Gemeentenieuws 25 augustus
Lees verder →
Pilon verkeer versperring afzetting

Groot onderhoud aan provinciale weg tussen Leek en Enumatil

24 augustus 2026    Zuidhorn-nieuws
De stremming en omleiding voor de eerste fase van de werkzaamheden, van 7 september tot en met 16 oktober 2026.
Lees verder →