Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Als borgbewoners op de foto tijdens Oranjemarkt

4 mei 2009    Zuidhorn-nieuws
In de loop van de ochtend van de Oranjemarkt hebben zo’n 350 bezoekers de kans gegrepen om de bewoners van de Hanckemaborg van 200 jaar geleden een eigen gezicht te geven. Opa’s

In de loop van de ochtend van de Oranjemarkt hebben zo’n 350 bezoekers de kans gegrepen om de bewoners van de Hanckemaborg van 200 jaar geleden een eigen gezicht te geven. Opa’s en oma’s met kleinkinderen, gezinnen, stelletjes, vrienden en vriendinnen gingen als borgbewoner op de foto bij het Hanckemamonument tussen de Rabobank en de apotheek in de Hanckemalaan.

Deze activiteit is georganiseerd door de Hanckemacommissie van de Historische Kring Zuidhorn.

Deze commissie probeert op diverse manieren aandacht te vestigen op dit bijzondere monument. Zo waren er met Open Monumentendag in 2008 diverse activiteiten op de plek waar zo’n 130 jaar geleden nog een imposante borg stond. Voor die gelegenheid waren twee borgbewoners terug gekomen om een theatrale rondleiding te geven. Dat waren Maurits Clant en Everdina Josina Lewe van Mathenesse. Zij woonden aan het eind van de 18e eeuw op de borg met hun dochters Alegonda en Josina.

Het is deze jongste dochter, Josina Clant (1773-1833), die met Koninginnedag centraal staat. Zij haalde zich indertijd de woede van haar ouders op de hals doordat ze zich liet schaken door Pieter Bindervoet, een hoge militair die echter niet van adel was. Maurits was zo boos, dat hij Josina onterfde. Het jonge paar heeft zich jarenlang niet op de borg vertoond, maar nadat Maurits overleden was, gingen ze er wonen. Pieter Bindervoet werd een echte borgheer, hij nam alle rechten en plichten van zijn schoonvader over en droeg zorg voor het indrukwekkende gebouw.

Het is het jonge gezin van Josina en Pieter met hun zoontjes dat met de Oranjemarkt verbeeld is op een levensgroot paneel. Kunstenaar Frouwina Bloem uit Briltil heeft het paneel omgetoverd tot een historisch Hanckema tafereel. Arend Jan Zwarteveen is de maker van de ruim 200 foto’s!

De foto’s zijn te vinden in de »fotogalerij

en kijk ook eens op www.historischekringzuidhorn.nl.

Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Wereldvluchtelingendag tafels van hoop

Wereldvluchtelingendag in Zuidhorn

15 juni 2025    Zuidhorn-nieuws
​Tafels van Hoop Zuidhorn besteedt samen met Pand 10A (de Buurthuiskamer) aandacht aan Wereldvluchtelingendag 2025
Lees verder →
Gouden leeuw (10)

“Super” Weekend Westerkwartier: ga op pad!

13 juni 2025    Zuidhorn-nieuws
14 juni heel veel activiteiten in de regio
Lees verder →
Buitenspeeldag zuidhorn 2025 (1)

Buitenspeeldag Zuidhorn; paar foodtrucks erbij en je hebt een festival

12 juni 2025    Zuidhorn-nieuws - fotos
Was mooi weer
Lees verder →
Nederveen

Gemeente Westerkwartier heeft financiën op orde voor 2026, zorgen over toekomst blijven

11 juni 2025    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
In 2026 geen bezuinigingsmaatregelingen en de onroerendezaakbelasting (OZB) wordt niet (extra) verhoogd
Lees verder →
Wethouder hans haze en ton schroor archeologische vondsten onthuld bij borghlocatie

Informatiebord archeologische vondsten onthuld bij Borghlocatie in Zuidhorn

11 juni 2025    Zuidhorn-nieuws
Sluiting school in 2014 naar infobord in 2025
Lees verder →
Roze50plus

Ontmoeting en empowerment van LHBTQ Senioren in het Westerkwartier

10 juni 2025    Zuidhorn-nieuws
Zuidhorn loopt voorop met huiskamer ROZE 50+
Lees verder →