Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

Aanschouw de Hanckema schouw!

7 juni 2010    Zuidhorn-nieuws
De schouw van de Hanckemaborg is eindelijk weer eens in levende lijve te zien!Het Groninger Museum laat gedurende de zomermaanden enkele schatten uit haar depot zien in de tentoonstelling “Nu in het

De schouw van de Hanckemaborg is eindelijk weer eens in levende lijve te zien!
Het Groninger Museum laat gedurende de zomermaanden enkele schatten uit haar depot zien in de tentoonstelling “Nu in het Groninger Museum! 100 jaar verzamelen 1894-1994” in het oude Groninger Museum aan de Praediniussingel. (Voormalig Natuurmuseum). In verband met een verbouwing huist het Groninger Museum tijdelijk daar.

Fraaie schouw van eikenhout, versierd met rijk houtsnijwerk
In de koepelzaal, de mooiste zaal van het oude museum, zijn stukken uit de Groninger geschiedenis te vinden. Kostbaarheden die verzameld zijn in de beginperiode van het ‘Museum van Oudheden’, zoals het museum toen heel toepasselijk heette. In die zaal hangen vele portretten van borgbewoners, er zijn zilveren voorwerpen te zien en kostbare meubels. Hier schittert de schouw van de borg Hanckema. Een fraaie schouw van eikenhout uit ongeveer 1660, versierd met rijk houtsnijwerk. Op de schouw hangt, net als indertijd in de ‘Sterrenkamer’ van de borg, een schilderij van stadhouder-koning Willem III. De enorme hoogte (ongeveer 4.5 meter) laat u beseffen hoe hoog de vertrekken in de borg geweest moeten zijn.

Schouw verkocht na sloop Hanckemaborg; uiteindelijk in bezit Groninger Museum
Waarschijnlijk heeft Derk Jacob Clant van Juckema onder Zeerijp de schouw aangeschaft. Hij kocht de borg in 1675. Hij heeft kosten noch moeite gespaard om het in slechte staat verkerende gebouw te veranderen in een prachtige borg. De schouw heeft ruim twee eeuwen in de borg gezeten totdat die gesloopt werd in 1876. In januari 1877 werden ‘authentieke schoorsteenmantels’ in een advertentie te koop aangeboden. Gelukkig is de schouw toen in een verzameling en vervolgens bij het Groninger Museum terecht gekomen. De Hanckemacommissie van de Historische Kring Zuidhorn waardeert het zeer dat conservator Egge Knol de kans heeft gegrepen deze prachtige schouw een opvallende plaats te geven in de koepelzaal. Tot 5 september kunt u een vleugje van de glorie van de Hanckemaborg op snuiven!

Fotobijschrift: Schouw van de Hanckemaborg, fotograaf: Taeke Boersma


» Site Historische Kring Zuidhorn

07-06-2010 WIZ

Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Groente fruit

Gezond en betaalbaar eten? Appeltje Eitje!

20 oktober 2025    Zuidhorn-nieuws
Gezond eten hoeft niet ingewikkeld of duur te zijn!
Lees verder →
Jubileumkoor

Jubileumkoor Zuidhorn naar Groots Noordelijk Zangfestijn

20 oktober 2025    Zuidhorn-nieuws
Vijftig koren met in totaal zo’n 1500 zangers uit de drie noordelijke provincies
Lees verder →
Ruben talen en dathan dijksma

Talero-teams strijdend ten onder

20 oktober 2025    Zuidhorn-nieuws - Sport
Na een aantal zeer succesvolle competitierondes moesten alle teams die competitie speelden hun meerdere erkennen in de tegenstanders.
Lees verder →
Werkzaamheden kruisinga juliana

Kruisingen centrum Zuidhorn op de schop

17 oktober 2025    Zuidhorn-nieuws
Onlangs is gestart met de werkzaamheden aan de Overtuinen in het kader van het project Vergoenen centrum Zuidhorn.
Lees verder →
Nederveen

Met moeite een sluitende begroting van Wethouder Nederveen

17 oktober 2025    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
"had het graag anders gezien voor mijn laatste begroting"
Lees verder →
Veiligheidsmarkt (1)

Veiligheidsmarkt in Zuidhorn: informatie met een stukje banketstaaf

17 oktober 2025    Zuidhorn-nieuws - fotos
"Je buurt een beetje in de gaten houden"
Lees verder →