Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

22-03-08 Resten aangetroffen van verdwenen eiland

22 maart 2008    Zuidhorn-nieuws
SCHIERMONNIKOOG - Een onderzoekteam heeft aan de oostzijde van Schiermonnikoog onder het zand restanten aangetroffen van het zestiende eeuw verdwenen eiland Bosch. De overblijfselen zijn gevonden met een grondradar die op een

SCHIERMONNIKOOG - Een onderzoekteam heeft aan de oostzijde van Schiermonnikoog onder het zand restanten aangetroffen van het zestiende eeuw verdwenen eiland Bosch. De overblijfselen zijn gevonden met een grondradar die op een diepte van 4 meter verstoringen in de bodem vaststelde. Wat precies is gevonden is nog niet duidelijk. Mogelijk gaat het om kloostermoppen, stukken hout of grote potscherven. Grondboringen moeten dat uitwijzen.

Bosch is een voormalig eiland in de Waddenzee gelegen tussen Schiermonnikoog en Rottummeroog. Het werd (volgens oude kaarten) aan de westkant van Schiermonnikoog gescheiden door de vaargeul De Lauwers en aan de oostkant van Rottummeroog door De Schille.

Tot 1530 was het eiland eigendom van het klooster van Aduard. Het klooster had ook een voorwerk op het eiland.
Een voorwerk is de historische benaming voor een boerderij die (in de Middeleeuwen) bij een klooster hoorde. Het eiland verdween tijdens de Allerheiligenvloed van 1570 grotendeels in zee, waardoor het onbewoonbaar werd. Enkele decennia later groeide het eiland weer iets aan, maar in 1717 verdween Bosch tijdens de Kerstvloed voorgoed in zee.

Volgens sommige bronnen zou op het eiland een dorp Cornsand hebben gelegen, volgens andere bronnen was Cornsand ooit een apart eiland dat op enig moment met Bosch was samengesmolten. Schiermonnikoog lag in 1570 nog ruim tien kilometer ten westen van Bosch, maar aangezien Schiermonnikoog langzaam naar het oosten opschoof, ligt het oostelijk deel van het huidige Schiermonnikoog op de locatie waar eens het westelijk deel van Bosch lag. In 2006 werd voor het eerst een wetenschappelijke expeditie uitgerust om te zoeken naar overblijfselen, maar er werd toen niets gevonden.

Bron Radio Noord Oost Friesland

Welkom in Zuidhorn.nl is interactiever dan ooit!
Er was natuurlijk al het forum waarop druk wordt gehandeld en gesproken en de mogelijkheid om On - Line boodschappen te doen.
Nu is op deze pagina nog meer te vinden en kunt u nu ook:

- Formulieren downloaden
- Met een formulier offertes aanvragen bij verschillende bedrijven
- Nieuwsbrieven lezen van verschillende instanties
- Links vinden om herhaalrecepten te bestellen
- Web winkels vinden van Zuidhorners

Tips om nog iets toe te voegen?
bv opgaveformulier voor cursus/vereniging/evenement/workshop ? Vraag naar de mogelijkheden » Stuur een email.

»>NAAR ZUIDHORN INTERACTIEF

Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Piet tel 2e table stars battle groningen

Piet Tel zilver bij het basisscholenkampioenschap tafeltennis

30 maart 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport
Jongens van basisschool De Windroos uit Zuidhorn maken het Ilse sneep lastig
Lees verder →
Litfest

Literaire festival in Feerwerd

30 maart 2026    Zuidhorn-nieuws
Feestelijke middag met Karin Sitalsing, Lieke van den Krommenacker, Koen Schouwenburg, Theo de Groot en T A M A R
Lees verder →
Franshage

‘Klassiekers in de Kunst’ van Frans Hage

30 maart 2026    Zuidhorn-nieuws
Opening expositie op zaterdag 11 april in Galerie Zichtlijn
Lees verder →
Autorijden

Past kopen, leasen of financieren het best bij de autowensen van jouw onderneming?

30 maart 2026    Zuidhorn-nieuws
Als ondernemer of zzp'er ben je constant onderweg.
Lees verder →
E-waste-de-brug

Een beter milieu, begint bij De Brug!

29 maart 2026    Zuidhorn-nieuws - fotos
Groep 7b/8b van basisschool De Brug uit Zuidhorn doet mee aan de EWasterace
Lees verder →
Team 1 talero jeugd met links mathijs vening

Vriendenteam Talero 1 naar promotiepoule landelijk C

29 maart 2026    Zuidhorn-nieuws - Sport
voordeel is dat ze nu vaker thuiswedstrijden spelen
Lees verder →