Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

22-03-08 Resten aangetroffen van verdwenen eiland

22 maart 2008    Zuidhorn-nieuws
SCHIERMONNIKOOG - Een onderzoekteam heeft aan de oostzijde van Schiermonnikoog onder het zand restanten aangetroffen van het zestiende eeuw verdwenen eiland Bosch. De overblijfselen zijn gevonden met een grondradar die op een

SCHIERMONNIKOOG - Een onderzoekteam heeft aan de oostzijde van Schiermonnikoog onder het zand restanten aangetroffen van het zestiende eeuw verdwenen eiland Bosch. De overblijfselen zijn gevonden met een grondradar die op een diepte van 4 meter verstoringen in de bodem vaststelde. Wat precies is gevonden is nog niet duidelijk. Mogelijk gaat het om kloostermoppen, stukken hout of grote potscherven. Grondboringen moeten dat uitwijzen.

Bosch is een voormalig eiland in de Waddenzee gelegen tussen Schiermonnikoog en Rottummeroog. Het werd (volgens oude kaarten) aan de westkant van Schiermonnikoog gescheiden door de vaargeul De Lauwers en aan de oostkant van Rottummeroog door De Schille.

Tot 1530 was het eiland eigendom van het klooster van Aduard. Het klooster had ook een voorwerk op het eiland.
Een voorwerk is de historische benaming voor een boerderij die (in de Middeleeuwen) bij een klooster hoorde. Het eiland verdween tijdens de Allerheiligenvloed van 1570 grotendeels in zee, waardoor het onbewoonbaar werd. Enkele decennia later groeide het eiland weer iets aan, maar in 1717 verdween Bosch tijdens de Kerstvloed voorgoed in zee.

Volgens sommige bronnen zou op het eiland een dorp Cornsand hebben gelegen, volgens andere bronnen was Cornsand ooit een apart eiland dat op enig moment met Bosch was samengesmolten. Schiermonnikoog lag in 1570 nog ruim tien kilometer ten westen van Bosch, maar aangezien Schiermonnikoog langzaam naar het oosten opschoof, ligt het oostelijk deel van het huidige Schiermonnikoog op de locatie waar eens het westelijk deel van Bosch lag. In 2006 werd voor het eerst een wetenschappelijke expeditie uitgerust om te zoeken naar overblijfselen, maar er werd toen niets gevonden.

Bron Radio Noord Oost Friesland

Welkom in Zuidhorn.nl is interactiever dan ooit!
Er was natuurlijk al het forum waarop druk wordt gehandeld en gesproken en de mogelijkheid om On - Line boodschappen te doen.
Nu is op deze pagina nog meer te vinden en kunt u nu ook:

- Formulieren downloaden
- Met een formulier offertes aanvragen bij verschillende bedrijven
- Nieuwsbrieven lezen van verschillende instanties
- Links vinden om herhaalrecepten te bestellen
- Web winkels vinden van Zuidhorners

Tips om nog iets toe te voegen?
bv opgaveformulier voor cursus/vereniging/evenement/workshop ? Vraag naar de mogelijkheden » Stuur een email.

»>NAAR ZUIDHORN INTERACTIEF

Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Boerenbijeenkomst sw2

Verfrissende blik en heldere kijk op de toekomst door inspirerende boerenbijeenkomst

11 maart 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Sterk Westerkwartier werd bijgepraat en bovenal ideeën mee gegeven over de toekomst van de boerenbedrijven
Lees verder →
Sterk westerkwartier thomashuis

Thomashuis in Niebert alweer 15 jaar oud!

11 maart 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Sterk Westerkwartier kreeg goed beeld van kleinschalige woonvorm voor mensen met verstandelijke beperking
Lees verder →
Symbolische overhandiging vergunning woningen aan de nieuweweg in nuis-1

Plan voor bouw van vier woningen aan de Nieuweweg in Nuis

11 maart 2026    Zuidhorn-nieuws - Regio-nieuws
​De verwachting is, dat Plegt-Vos in het voorjaar van 2026 met de bouw van de woningen start
Lees verder →
Moeder-kind

Onze kinderen zijn geen verdienmodel

11 maart 2026    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Investeren in gezinswerkers en schoolmaatschappelijk werk voor sterke, veilige gezinnen
Lees verder →
Bedrijfsbezoek koopman ovgz (21)

Koopman verhuist alsnog naar Leek

11 maart 2026    Zuidhorn-nieuws
De directie van Koopman Logistics Group heeft een groot perceel grond aangekocht op het bedrijventerrein Leeksterveld pal aan de A7 in Leek
Lees verder →
Richard lamberst

Subsidies voor aanpak rotonde N372/A7 in Leek en aanleg fietsonderdoorgang A7

11 maart 2026    Zuidhorn-nieuws
Verhogen verkeersveiligheid en verbeteren doorstroming
Lees verder →