Welkom in Zuidhorn, Wonen, Winkelen, Westerkwartier

03-07-08 Zuidhorn scoort in onderzoek

3 juli 2008    Zuidhorn-nieuws
Gemeente Zuidhorn scoort goed in bestuurskrachtonderzoek De gemeente Zuidhorn scoort goed ten aanzien van de bestuurskracht in ruime zin. Dit blijkt uit het onderzoek van onderzoeksbureau BMC naar de bestuurskracht van de

Gemeente Zuidhorn scoort goed in bestuurskrachtonderzoek
De gemeente Zuidhorn scoort goed ten aanzien van de bestuurskracht in ruime zin. Dit blijkt uit het onderzoek van onderzoeksbureau BMC naar de bestuurskracht van de gemeente Zuidhorn.

Het voor het onderzoek gekozen referentiekader is ontleend aan de criteria die de rijksoverheid hanteert. Deze criteria zijn:

- bestuurskracht; de gemeente moet draagvlak hebben om voldoende bestuurskracht te ontwikke­len. Bestuurskracht wordt steeds beoordeeld in het licht van de (regionale) opgaven en ambities van de gemeente. Een bestuurskrachtige gemeente is in staat om prioriteiten te stellen als de beschikbaarheid van middelen dat noodzakelijk maakt. Dat impliceert onder meer dat een bestuurskrachtige gemeente werkt met een sluitende begroting;

- duurzaamheid: de gemeente moet langere tijd vooruit kunnen. De eis van evenwicht tussen inkomsten en uitgaven en de noodzaak om, als het om ambities gaat, ‘de tering naar de nering te zetten’, geldt ook voor het meerjarenperspectief;

- interne samenhang: de gemeente Zuidhorn moet een logische, interne samenhang kennen, die identiteit geeft aan de nieuwe eenheid. De samenhang kan heel verschillende uitingsvormen hebben: cultureel, sociaal, economisch, geografisch of anderszins. Er moet worden voorkomen dat de gemeente niet meer is dan een administratieve eenheid, die overwegend wordt nagestreefd om andere, als bedreigend ervaren, bestuurlijke ingrepen, af te houden;

- regionale samenhang en evenwicht: de gemeente Zuidhorn moet een goede en effectieve partner kunnen zijn voor omringende gemeenten en voor andere bestuursorganen. Een bestuurskrachtige gemeente is een betrouwbare en herkenbare samenwerkingspartner voor haar buurgemeenten. De gemeente is herkenbaar in de doelen die zij door middel van samenwerking wil bereiken en levert een herkenbare bijdrage aan de ontwikkeling van regionale kaders en beleidsvorming;
- planologische ruimtebehoefte: de gemeente moet haar ruimtelijke functies, van lokale of regio­nale aard, goed op eigen grondgebied kunnen vervullen.
Conclusie BMC
Wanneer deze criteria worden toegepast, dan scoort de gemeente Zuidhorn, goed ten aanzien van bestuurskracht in de ruime zin. Zuidhorn blijkt goed in staat de huidige opgave te realiseren. Als er meer taken over komen, biedt de kleinschaligheid van de organisatie naar verwachting onvoldoende spankracht en is samenwerking met andere gemeenten geboden.

Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Zuidhorn neemt met instemming kennis van dit resultaat. Burgemeester Fennema is blij dat het rapport de kwaliteit van de gemeente­lijke organisatie bevestigt: “We staan er goed voor. Het college zal zich vanuit de eigen bestuurskracht beraden over ideeën voor samenwerking met omliggende gemeenten. Na de zomervakantie informeert het college de raad hierover. Dan wordt ook het verzoek van de gemeenten Grootegast en Marum van november 2007 over intergemeentelijke samenwerking behandeld.

Meer nieuws... Tip de redactie...

 

Laatste nieuws

Herfst kind natuur

Week van de Pleegzorg

23 oktober 2025    Zuidhorn-nieuws
Is jouw huis een tweede thuis?
Lees verder →
Gemeentehuis-zuidhorn

Over Tweede Kamerverkiezing 2025, takkenroute & Appeltje Eitje!

21 oktober 2025    Zuidhorn-nieuws - Gemeente-informatie & Politiek
Westerkwartier Gemeentenieuws 21 oktober
Lees verder →
Groente fruit

Gezond en betaalbaar eten? Appeltje Eitje!

20 oktober 2025    Zuidhorn-nieuws
Gezond eten hoeft niet ingewikkeld of duur te zijn!
Lees verder →
Jubileumkoor

Jubileumkoor Zuidhorn naar Groots Noordelijk Zangfestijn

20 oktober 2025    Zuidhorn-nieuws
Vijftig koren met in totaal zo’n 1500 zangers uit de drie noordelijke provincies
Lees verder →
Ruben talen en dathan dijksma

Talero-teams strijdend ten onder

20 oktober 2025    Zuidhorn-nieuws - Sport
Na een aantal zeer succesvolle competitierondes moesten alle teams die competitie speelden hun meerdere erkennen in de tegenstanders.
Lees verder →
Werkzaamheden kruisinga juliana

Kruisingen centrum Zuidhorn op de schop

17 oktober 2025    Zuidhorn-nieuws
Onlangs is gestart met de werkzaamheden aan de Overtuinen in het kader van het project Vergoenen centrum Zuidhorn.
Lees verder →